Informacja o regionie


Wielkopolska, region w sercu Europy

turystyka aktywna kajakiWielkopolska łączy w sobie wiele elementów składających się na obraz współczesnego życia. Tutaj opłaca się nie tylko robić interesy, ale warto także przyjechać na urokliwy weekend lub dłuższy urlop. Wielkopolska to: jeziora, lasy, ale też zabytki i kultura przez duże „K”. Ponadto magiczny Poznań, którego uczelnie co roku przyciągają na studia tysiące młodych osób z całej Polski.

 Województwo Wielkopolskie jest jednym z największych w kraju. Jego powierzchnia wynosi prawie 30 tysięcy km kw., a liczba mieszkańców bliska jest 3,4 miliona osób. Poznań, stolica Wielkopolski, jest miastem największym, po nim plasują się Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno i Leszno.

 

Wielkopolska innowacyjna - "Najwięksi zainwestowali u nas"

przemysl w wielkopolsceFunkcjonujące w Województwie Wielkopolskim spółki handlowe z udziałem kapitału zagranicznego zainwestowały najwięcej w przemysł spożywczy, ale także chemiczny, produkcję urządzeń elektrycznych, środków transportu, maszyn oraz w przetwórstwo papiernicze i poligrafię. Działania inwestorów zagranicznych wpłynęły na modernizację zakładów i unowocześnienie ich technologii. Duża liczba wielkopolskich produktów zdobyła już międzynarodowe standardy jakości. Szybki rozwój gospodarczy powoduje, że województwo zaliczane jest przez ekspertów do grupy trzech regionów o najwyższej atrakcyjności inwestowania w skali kraju. Decydują o tym takie czynniki jak m.in.: bardzo dobre położenie komunikacyjne, szerokie otoczenie i wsparcie biznesu, chłonny rynek, wysoki poziom rozwoju przemysłu oraz dynamika procesu transformacji. Ponadto niemieccy eksperci ocenili, że Poznań należy do miast najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie w Europie Środkowej i Wschodniej. Nie powinno więc dziwić, że wśród międzynarodowych koncernów, które u nas działają, znajdują się m.in. tak renomowane firmy jak: Volkswagen AG, Bridgestone Corporation Fundusz GEI należący do Koncernu Cofra, Centrum kompetencyjne Open Text, EDP Renewables, Honda, Hempel, Nestle, GlaxoSmithKline, Samsung Elektronics Poland Manufacturing Sp. z o.o., Joskin Polska, Telcordia Arvato Services Polska, Franklin Templeton Investments, Centrum Usług Księgowych MAN, Centrum Innowacji Microsoft, Centrum Usług Finansowych Carlsberg, Royal Philips Electronics, Exide Technologies.

 

Stawiamy na edukację i turystykę

deby wielkopolskieOtwarcie na zagranicę jest widoczne także w edukacji. Powstaje coraz więcej szkół i uczelni, które proponują nowoczesne kierunków studiów. To przyciąga studentów z innych krajów. Najbardziej znanym ośrodkiem edukacji jest Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Kadrę stanowią najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach, a absolwenci odnoszą liczne sukcesy w życiu zawodowym i często piastują ważne funkcje społeczne. Prestiż i szacunek, jakie przez lata zdobył Uniwersytet, są nie do przecenienia.

Mimo dynamicznego rozwoju infrastruktury, Wielkopolska jest również chwalona ze względu na krajobraz i liczne atrakcje turystyczne. Przez znaczną część województwa przepływa rzeka Warta, a w samej środkowej i północnej Wielkopolsce znajduje się około tysiąc jezior. Dookoła nich rozciągają się lasy, w których można swobodnie poruszać się pieszo lub po licznych ścieżkach rowerowych i korzystać z obfitości jagód oraz grzybów. Na południe od Poznania leży natomiast Wielkopolski Park Narodowy utworzony ze względu na oryginalną rzeźbę polodowcową.

Wielkopolska naprawdę potrafi zaskakiwać.

pdf    drukuj    drukuj