trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zrewitalizowana przy unijnym wsparciu Stara Kaflarnia nową wizytówką miasta Zduny

  – Na moją osobistą listę pereł rewitalizacji w Wielkopolsce – obok Tlenowni w Czempiniu i Starej Gazowni w Krobi – dziś wpisuję Starą Kaflarnię w Zdunach – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podczas uroczystego otwarcia Starej Kaflarni.  

  Burmistrz Tomasz Chudy od początku zapowiadał, że chce ze Zdun (powiat krotoszyński) uczynić miejsce atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. I słowa dotrzymuje. W Zdunach można oglądać, przywracane do świetności, prawdziwe perełki. Jedną z bardziej interesujących inwestycji jest trwająca jeszcze rewitalizacja zabytkowego kościoła poewangelickiego –wsparta, podobnie, jak rewitalizacja starej kaflarni, środkami z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Teraz można już oglądać odmienioną starą kaflarnię, która będzie służyć i mieszkańcom,  i turystom. 

  – 26 projektów na kwotę blisko 30 mln złotych dofinansowania tylko w tej, jednej gminie to w pewnym sensie zaprzeczenie mitologicznej tezy, wypowiadanej często  przez polityków, że kierujemy swoje środki finansowe tylko „Poznaniocentrycznie”. To od początku jest nieprawdą – powiedział Marszałek. – Jeśli chodzi o dystrybucję środków budżetowych i unijnych, to zależy ona od kreatywności i umiejętności beneficjentów. A zespół w Zdunach to prawdziwi profesjonaliści.  

  Burmistrz cieszy się z pozyskanych pieniędzy i zapewnia, że dobrze je wyda. 
  – Gminie, która liczy sobie niewiele ponad 7 tys. mieszkańców,  udało się pozyskać na różne projekty prawie 50 mln złotych dofinansowania. 30 mln zł środków unijnych z WRPO 2014+ i 20 mln zł z budżetu państwa – podsumował burmistrz i przedstawił plany związane z Kaflarnią. – Siedzibę będą tu mieli zduni i rzeźbiarze-ceramicy, a korzystać będą uczniowie, przedszkolaki i seniorzy, mieszkańcy gminy i gmin sąsiednich. Dopilnujemy, aby Stara Kaflarnia stała się znana w Wielkopolsce, w całym kraju, a nawet poza jego granicami. Jutro pierwszy test, pierwsza impreza – zapraszam!  

  Największa na ziemiach polskich kaflarnia funkcjonowała od połowy XIX wieku w mieście nad rzeką Borownicą, położonym obecnie na południowym skraju Wielkopolski.  W ostatnim czasie władze gminy przejęły od prywatnego właściciela teren z  niszczejącymi obiektami. Kolejnym krokiem była realizacja projektu „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i zdegradowanych w Zdunach”. 

  Na ten cel udało się uzyskać marszałkowskie środki unijne z WRPO 2014+. Wart ponad 7,4 mln zł projekt uzyskał decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego dofinansowanie w wysokości ponad 5,5 mln zł. 

  Kompleksowi budynków Starej Kaflarni zostały nadane nowe funkcje, umożliwiające ich dalszą eksploatację na potrzeby kultury, edukacji i turystyki. W ramach przebudowy powstały pomieszczenia dla zdunowskich organizacji pozarządowych, a także przestrzenie konferencyjne, mieszkalne, wystawiennicze, muzealno-edukacyjne oraz gastronomiczne. Ponadto powstała sala amfiteatralna do spotkań i warsztatów teatralnych oraz muszla koncertowa. Przestrzeń ośrodka lokalnej tradycji przemysłu i rzemiosła jest przyjazna odbiorcom, w tym osobom z niepełnosprawnościami. 

  W pomieszczeniach zrewitalizowanej kaflarni mieści się także kino społecznościowe, na wyposażenie którego Gmina Zduny pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 123 tys. zł.

   


  Galeria zdjęć: