trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Z wizytą na budowie Centrum Szyfrów Enigma

  *Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z Mariuszem Wiśniewskim, Zastępcą Prezydenta Miasta Poznania odwiedzili dziś budowę Centrum Szyfrów Enigma. To projekt realizowany przez Miasto Poznań we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Powstanie tzw. muzeum Enigmy możliwe jest m.in. dzięki dofinansowaniu w wysokości przeszło 10 mln zł z funduszy europejskich, będących w gestii Zarządu Województwa Wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO).*

  – Zapowiada się w tym miejscu bardzo interesująca opowieść o tym, jak doszło do deszyfrowania niemieckiej maszyny Enigma. Narracja zaczyna się głęboko w historii, następnie prowadzi przez etap dla nas najważniejszy, czyli wkład poznańskich kryptologów w złamanie szyfrów Enigmy, a kończy we współczesnym świecie. To bardzo atrakcyjna oferta szczególnie dla młodych ludzi, którzy dowiedzą się, jaki jest związek pomiędzy historią działań wojennych oraz rozwojem nauk matematycznych a dzisiejszym światem zaawansowanych komputerów – mówi o swoich wrażeniach z wizyty Marszałek Marek Woźniak. – Mam nadzieję, że zainspiruje wielu odwiedzających do zgłębiania tajników wiedzy deszyfrażu czy też kodowania informacji. Poznań ma prawo do tego, żeby tę historię kryptologów przypomnieć. Będzie to z pewnością dobra inwestycja w uatrakcyjnienie przekazu o historii tego miasta i Wielkopolski oraz o naszym wkładzie w zwycięstwo w II wojnie światowej – dodaje.

  Celem projektu jest uruchomienie w dawnym budynku Collegium Martineum przy ul. Św. Marcin 78 w Poznaniu stałej ekspozycji, poświęconej trzem wybitnym kryptologom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu oraz Henrykowi Zygalskiemu, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W latach międzywojennych mieścił się w tym miejscu Wydział Matematyczno – Przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego. Realizacja projektu polega na adaptacji pomieszczeń, znajdujących się na pierwszym piętrze budynku, zakupie wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania muzeum oraz opracowaniu treści multimedialnych. Odwiedzający to muzeum, obok tradycyjnych rozwiązań, będą mogli zapoznać się także z multimedialną ekspozycją, wykorzystującą nowe technologie.
  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe muzeum ma przyjąć pierwszych zwiedzających w lipcu 2021 roku.
  Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 WRPO: Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego.

   

   


  Galeria zdjęć: