trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wojciech Jankowiak: Ta powieść to inspiracja do poznawania dziejów Wielkopolski

    Wicemarszałek Wojciech Jankowiak wziął udział w wieczorze autorskim pisarki Aldony Wleklak połączonym z promocją jej najnowszej książki, czyli trzeciej części powieści „Saga niewoli”. Plenerowe wydarzenie odbyło się 19 maja w śmigielskim Centrum Kultury i towarzyszyło jubileuszowym XXX Dniom Śmigla.

    Trzecia część powieści „Saga niewoli” obejmuje lata 1933-1960, więc między innymi ciężkie czasy drugiej wojny światowej, a akcja rozgrywa się przede wszystkim w Wielkopolsce. Czytelnicy poznają losy dzieci bohaterów poprzednich części - Anny i Jakuba Markiewiczów, podczas kampanii wrześniowej, w obozach koncentracyjnych, na robotach w Niemczech, w czasie działań konspiracyjnych i wreszcie w komunistycznej Polsce. Losy te są prawdziwymi historiami przodków autorki.

    - Dzieje wielkopolskich rodzin od drugiej połowy XIX wieku, czyli od czasów, do których sięga pierwsza część „Sagi niewoli”, naznaczone były tą samą historią. Zabory, pierwsza wojna światowa i później Powstanie Wielkopolskie, lata II Rzeczypospolitej i wreszcie druga wojna światowa. Myślę, że w dziejach rodziny Markiewiczów odnaleźć możemy echa historii naszych przodków i naszych rodzin, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Myślę, że „Saga niewoli”, której trzecia część trafiła właśnie do rąk czytelników, może być znakomitą inspiracją do zagłębiania się w dzieje własnych rodzin, a także w dzieje Wielkopolski – mówi Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. 

     


    Galeria zdjęć: