Delegacja przedstawicieli Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem Pana Jacka Bogusławskiego, Członka Zarządu Województwa, złożyła wizytę w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku 18 czerwca 2026 r.
NCBJ jest jednym z największych instytutów naukowych w Europie Środkowej. To unikalna jednostka badawcza w skali kraju. Posiada bardzo bogatą historię, a przede wszystkim ogromny dorobek naukowy, głównie w takich dziedzinach jak: fizyka, technologie jądrowe i plazmowe. Instytut prowadzi badania podstawowe i stosowane związane m.in. z energią jądrową. Obecnie prowadzone są tam również prace projektowe, związane z budową pierwszego w Polsce reaktora wysokotemperaturowego chłodzonego gazem HTGR. Centrum posiada również akredytację ośrodka innowacji Ministerstwa Gospodarki i prowadzi park technologiczny, gdzie rozwija współpracę z biznesem.
W skład delegacji z Wielkopolski wzięli udział członkowie Wielkopolskiej Rady ds. Energii Jądrowej reprezentujący Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Fizyki Molekularnej PAN oraz Turecką Izbę Gospodarczą. Uczestnicy spotkali się z kierownictwem Centrum, zwiedzili badawczy reaktor jądrowy MARIA, Laboratorium Badań Materiałowych, Zakład Aparatury Jądrowej oraz Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych. Podczas wizyty rozmawiano o możliwych polach współpracy między NCBJ a uczelniami i innymi podmiotami z województwa wielkopolskiego w obszarach projektów naukowych i badawczo-rozwojowych, kształcenia oraz budowy kadr i kompetencji dla energetyki jądrowej w Polsce.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...