trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolski projekt Inicjatywy Środkowoeuropejskiej zakończony!

  27 czerwca 2013 r. w Sali Sesyjnej WUW z udziałem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego odbyło się seminarium „Współpraca samorządów Polski i Ukrainy. Najlepsze praktyki, dostępne fundusze”, które oficjalnie zakończyło realizację projektu „Know-how dla Obwodu Donieckiego – wzmocnienie struktur administracyjnych i rozwoju regionalnego na Ukrainie”. Obwód Doniecki był reprezentowany przez Andrija Fedoruka, Przewodniczącego Donieckiej Rady Obwodowej.]

  Celem seminarium było promowanie projektu oraz przedstawienie możliwości finansowania polsko-ukraińskich inicjatyw samorządowych ze źródeł zewnętrznych. W spotkaniu, oprócz uczestników projektu, wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele trzeciego sektora i naukowcy z Polski i Ukrainy oraz przedstawiciele instytucji finansujących projekty polsko-ukraińskie: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Centrum Współpracy z Krajami Europy Wschodniej i Kaukazu SALTO-YOUTH, Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz Narodowego Centrum Kultury.

  Spotkanie otworzył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, który podkreślił, że Ukraina jest ważnym partnerem do współpracy na mapie naszego kontynentu: „Europa z zaprzyjaźnioną Polską i Ukrainą to Europa z lepszymi perspektywami”. Podkreślił także, że Ukraina jest kluczowym partnerem Polski, stojącym na progu reformy administracyjnej. Reformę tę należy dobrze przygotować, aby wystrzec się błędów tych, którzy takie zmiany wprowadzali wcześniej. Temu właśnie służył projekt. Marszałek Woźniak przypomniał, że Województwo Wielkopolskie jest pierwszym polskim samorządem, który uzyskał grant w ramach KEP CEI. Marszałek zaprezentował również najważniejszy efekt projektu – „Polsko-ukraiński słowniczek podstawowych pojęć rozwoju regionalnego i administracji terytorialnej”. W imieniu Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina wystąpił Dariusz Pilak, Starosta Gnieźnieński, który zapoznał uczestników z działalnością Konwentu oraz projektami, które Starostwo Powiatowe w Gnieźnie zrealizowało z partnerami ukraińskimi. Stan prac nad reformą administracyjną na Ukrainie zaprezentował Andrij Fedoruk, Przewodniczący Donieckiej Rady Obwodowej.

  W ramach ostatniego punktu Seminarium przedstawiciele instytucji zewnętrznych zaprezentowali możliwości finansowania polsko-ukraińskich projektów samorządowych, zarówno ze środków polskich, jak i zagranicznych. W tej części zaprezentował się również nowy partner wielkopolskich samorządów – Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu.

  Seminarium było współorganizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Powiat Gnieźnieński we współpracy ze Stowarzyszeniem Organów Samorządu Lokalnego Obwodu Donieckiego. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zrealizował projekt ramach Know-how Exchange Programme (KEP)
  Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (CEI).


  Galeria zdjęć: