trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

WIELKOPOLSKA PRZEJMIE PREZYDENCJĘ

  Na zakończenie posiedzenia Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw RP, które odbyło się 21 września w Janowie Podlaskim, województwo lubelskie symbolicznie przekazało województwu wielkopolskiemu prezydencję w tej organizacji. Nasz region formalnie przejmie to przewodnictwo od stycznia 2023 roku.

  „Stery władzy” w tym samorządowym gremium przewodniczącej wielkopolskiego sejmiku Małgorzacie Waszak-Klepce przekazał jej lubelski odpowiednik i gospodarz posiedzenia Jerzy Szwaj. Wielkopolska będzie sprawować prezydencję konwentu (będącego od kilkunastu lat organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP) przez pierwsze sześć miesięcy 2023 roku.

  Podczas obrad w Janowie Podlaskim włodarze sejmików omówili i przyjęli stanowisko w sprawie zagrożenia pełnej realizacji „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”. Samorządowcy zaapelowali w nim o przyspieszenie prac legislacyjnych, które uporządkują kompetencje poszczególnych organów administracji i zapewnią odpowiednie finansowanie procesu usuwania azbestu.

  Przewodniczący sejmików rozmawiali również o działalności kolei regionalnych oraz o zmianach w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia. Podczas obrad przyjęto także ostateczną wersję regulaminu Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

  FOT. ARCHIWUM WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO


  Galeria zdjęć: