trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolska mecenasem pszczół! Kolejne miliony dla pszczelarzy

  Ponad 15 milionów złotych do tej pory przeznaczył Zarząd Województwa Wielkopolskiego na wsparcie dla sektora pszczelarskiego. – Dzięki temu wsparciu nasze pszczoły są zdrowsze i silniejsze – tłumaczą wielkopolscy pszczelarze.

  W czwartek 26 maja Wicemarszałek Krzysztof Grabowski podpisał z wielkopolskimi pszczelarzami umowę na zakup pokarmów pszczelich na kwotę 2 mln zł.

  „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich” realizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2018 r. W ciągu 4 lat trwania zadania, całkowita wartość dotacji udzielonej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, wyniosła 8 mln zł. 

  Przez pierwsze trzy lata wsparcie dotyczyło zakupu węzy pszczelej. W ramach tych działań zakupiono prawie 130 tys. kg węzy, którą następnie rozdysponowano do ponad 4,5 tys. wielkopolskich pszczelarzy. W 2021 r., po raz pierwszy podjęto decyzję o przeznaczeniu dotacji na zakup pokarmu dla pszczół. Z programu skorzystało 4 667 wielkopolskich pszczelarzy oraz należące do nich 140 tys. rodzin pszczelich.

  Analiza danych z ostatnich 4 lat pozwoliła stwierdzić, że program cieszy się dużą popularnością wśród pszczelarzy, a liczba beneficjentów z każdym rokiem ulega zwiększeniu. Dlatego i w tym roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przekazaniu kolejnych 2 mln zł na wsparcie sektora pszczelarskiego w Wielkopolsce. Po raz kolejny zostanie zakupiony pokarm pszczeli.

  - Na bezpośrednie wsparcie sektora pszczelarskiego przeznaczyliśmy już 10 mln zł. Od 5 lat wspieramy również zakup sadzonek drzew miododajnych przez samorządy. Tylko w tym roku to ponad milion złotych, więc gdyby wszystko zsumować, pojawia się nam kwota ponad 15 mln – mówił Krzysztof Grabowski. 

  Wicemarszałek zwrócił uwagę, że choć umowa została podpisana z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży, to z dotacji skorzystają także inne, wielkopolskie związki oraz pszczelarze z naszego regionu, którzy nie są zrzeszeni.

  - Żyjemy w czasach, w których pszczoły poza opieką pszczelarzy, pasieczników, bartników potrzebują również mecenatu. Muszą być coraz częściej leczone i dokarmiane. Węza, pokarm, pasza dla pszczół poprawiają warunki fitosanitarne, dzięki temu są one zdrowsze i silniejsze – tłumaczył Krzysztof Górny, Wiceprezes RZP Wlkp. Płn. w Chodzieży.

  To jednak nie jedyne projekty związane z tymi pożytecznymi owadami, które będą realizowane w Wielkopolsce. 

  - Zamierzamy tworzyć w naszym województwie demonstracyjne pasieki, dzięki którym będziemy edukować zarówno młodzież, jak i seniorów z całej Wielkopolski. W ostatnich latach mamy do czynienia z niszczeniem pasiek, wytruwaniem pszczół, dlatego edukacja jest tu tak ważna – podkreślił Krzysztof Grabowski.

  Wielkopolska, co potwierdzają sami pszczelarze jest w Polsce prekursorem w zakresie wspierania tej branży. – To także pośrednie wsparcie rolnictwa, bo pszczoła nie została stworzona po to, by dawać miód, a zapylać. Pszczoła to zwiększenie plonu i podniesienie jego jakości – stwierdził Krzysztof Górny.  


   


  Galeria zdjęć: