trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolska i Brandenburgia razem już od 20 lat!

  Marszałek Marek Woźniak na zaproszenie Dietmara Woidke, Premiera Brandenburgii - wziął udział w wydarzeniach związanych z Jubileuszem 20-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Krajem Związkowym Brandenburgia. 

  W oficjalnej uroczystości, która zorganizowana została 21 listopada w poczdamskim Muzeum Barberini wzięli udział także przedstawicieli Landtagu, Ministrowie Kraju Związkowego Brandenburgii wraz z przedstawicielami resortów odpowiedzialnych za współpracę z Wielkopolską, naukowcy i społecznicy z Brandenburgii. 

  Województwo Wielkopolskie reprezentowane było przez Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Małgorzatę Waszak-Klepkę, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz delegację Samorządu Województwa Wielkopolskiego, rektorów wyższych uczelni, prezesów i dyrektorów instytucji współpracujących, przedstawicieli samorządów z Wielkopolskich oraz osoby, które na przestrzeni lat przyczyniły się do rozwoju kontaktów wielkopolsko-brandenburskich.

  Jak akcentował w przemówieniu Marszałek Woźniak, w obliczu trwających nadchodzących poważnych wyzwań globalnych : „Musimy tworzyć wspólną strategię na europejską przyszłość! Budować wspólnie bezpieczeństwo dla naszych społeczeństw energetyczne, klimatyczne oraz to związane z migracjami wewnętrznymi i zewnętrznymi”.  

  Premier Woidke odniósł się do historii relacji w szerszym kontekście zmian, które zaszły w Europie Wschodniej w ostatnich 30 latach. Podkreślił potrzebę rozwoju nowych obszarów współpracy związanych np. z produkcją zielonego wodoru i utrzymania dobrych relacji również na poziomie rządów. 

  Dorobek partnerstwa przedstawiony został także podczas specjalnej okolicznościowej sesji Landtagu Brandenburgii, gdzie w formie honorowego gościa wystąpił z oficjalnym przemówieniem Marszałek Woźniak: „Musimy być mądrzy w naszych relacjach, budować wspólne bezpieczeństwo dla naszych społeczeństw. Nie zapominając o przeszłości, patrzeć w przyszłość i budować nowe scenariusze naszej współpracy”. 

  Przewodnicząca brandenburskiego Landtagu Pani prof. Urlike Liedtke wykazując się znajomością wielkopolskiej kultury, apelowała by wsłuchiwać się w siebie nawzajem każdego dnia: doceniać dziedzictwo kulturowe, uwzględniać odmienności być dla siebie życzliwym.

  Ważnym punktem rozpoczynającym oficjalną wizytę w Poczdamie w dniach 21-22 listopada b.r. było spotkanie Marszałka Marka Woźniaka z Premierem Brandenburgii dr Dietmarem Woidke. 

  „Przyjeżdżamy w momencie optymistycznym dla naszego kraju i naszej współpracy.” - powiedział Marszałek odpowiadając na powitanie Premiera Brandenburgii. Odnosząc się do stanu stosunków polsko-niemieckich, szefowie obu regionów zgodzili się, że potrzeba odnowienia tej współpracy i pogłębienia. „Łatwo niszczy się dorobek 30 lat, trudno odbudowuje. Mam ogromny szacunek dla historii i naszej trudnej przeszłości. Niemcy i Polskę wiele łączy, ale i bardzo różnimy się od siebie. Potrzebujemy sił i mocy, aby istniejące problemy między nami omawiać w uczciwej relacji, bez ideologicznej debaty. Mam nadzieję, że tak będzie już wkrótce”.

  Tematami przewodnimi spotkania była też kwesta kontroli granicznych, gospodarka, kryzys energetyczny oraz wodór.

  Na zakończenie wizyty w Poczdamie, delegacja odwiedziła Instytut Hasso-Plattner na Uniwersytecie Poczdam. Instytut Hasso Plattnera oferuje studentom praktyczne studia informatyki o międzynarodowej renomie. Oferta studiów obejmuje unikalny w Niemczech program studiów licencjackich w dziedzinie inżynierii systemów informatycznych oraz pięć programów magisterskich w zakresie cyberbezpieczeństwa, inżynierii danych, zdrowia cyfrowego, inżynierii systemów informatycznych i inżynierii systemów oprogramowania.


  Galeria zdjęć: