trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wicemarszałkowie Wielkopolski z wizytą w powiatach kaliskim i pleszewskim

    22 maja Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego wspólnie odwiedzili powiaty kaliski i pleszewski, gdzie podczas spotkań z miejscowymi samorządowcami podsumowywali zrealizowane inwestycje oraz informowali o planach Samorządu Województwa w zakresie kolejnych działań inwestycyjnych.
    Pierwszym punktem wizyty były odwiedziny w gminie Chocz w powiecie pleszewskim. W spotkaniu, które odbyło się w miejscowości Kwileń, a dotyczyło planów przebudowy drogi wojewódzkiej nr 442 na odcinku Gizałki – Kalisz, wzięli udział poseł Andrzej Grzyb, starosta pleszewski Maciej Wasielewski, burmistrz Chocza Marian Wielgosik, Wójt Gizałek Robert Łoza, wójt Blizanowa Sławomir Musioł, wójt Czermina Sławomir Spychaj oraz dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Katarzyński. „Aktualnie trwają przygotowania do inwestycji na odcinku Gizałki-Kalisz, która ma szansę być zrealizowana w ramach nowej perspektywy unijnej” – poinformował zebranych wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
    Kolejnym punktem wizyty była gmina Stawiszyn w powiecie kaliskim. Wicemarszałkowie odwiedzili zrewitalizowany stawiszyński rynek i udali się na grób zmarłej w 2019 roku burmistrz Stawiszyna Justyny Urbaniak. Następnie, na stacji kolei wąskotorowej w Zbiersku, spotkali się z posłem Andrzejem Grzybem, starostą kaliskim Krzysztofem Nosalem, przewodniczącym Rady Powiatu Kaliskiego Janem Adamem Kłyszem, burmistrzem Stawiszyna Grzegorzem Kaczmarkiem,  przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Włodarczyk oraz wójtem Mycielina Rafałem Szelągowskim. Głównym tematem spotkania było wsparcie dla kolei wąskotorowej działającej na terenie powiatu kaliskiego, ale rozmowy dotyczyły też inicjatywy uruchomienia drezyn na odcinku między Zbierskiem i Korzeniewem. „Jeśli chodzi o kolejki wąskotorowe, takie które odbywają kursy to mamy ich pięć w Wielkopolsce. W tym roku postanowiliśmy je wesprzeć kwotą 200 tys. zł, czyli każda otrzyma po 40 tys. zł. To jest nasze dziedzictwo kulturowe i atut turystyczny, którego nie powinniśmy w żaden sposób stracić” – mówił wicemarszałek Wojciech Jankowiak. 
    Trzecim z odwiedzonych samorządów była gmina Ceków-Kolonia w powiecie kaliskim. Tam odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 470 na odcinku Szadek-Morawin. Uroczystość poprzedził przejazd rowerami nową ścieżką. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wicemarszałkowie Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, starosta kaliski Krzysztof Nosal, wójt gm. Ceków Kolonia Mariusz Chojnacki i dyrektor WZDW Paweł Katarzyński. „Oddanie tego odcinka ciągu pieszo-rowerowego znacząco poprawia bezpieczeństwo mieszkańców okolicznych miejscowości. Trwa też budowa drugiego odcinka z Szadku do Plewni. Droga wojewódzka nr 470 to bardzo ruchliwy ciąg komunikacyjny, a realizacja tej inwestycji pozwoli wszystkim użytkownikom sprawnie i bezpiecznie dotrzeć do celu – zapewnił wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

    Galeria zdjęć: