trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wicemarszałek Jankowiak złożył hołd powstańcom z powiatu średzkiego

  Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak wziął udział w dorocznej uroczystości upamiętniającej wybuch Powstania Wielkopolskiego, która w dniu 27 grudnia odbyła się w Środzie Wielkopolskiej. W tym roku obchody te po raz pierwszy miały charakter święta państwowego – jako Narodowego Dnia Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

  - Średzkie uroczystości, organizowane już od wielu lat przy udziale między innymi miejscowego samorządu oraz Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich,  jak zawsze miały podniosły i uroczysty charakter – mówi Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Uroczystości rocznicowe, w których uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, władze lokalne i delegacje wielu organizacji, rozpoczęły się msza św. w zabytkowej średzkiej kolegiacie. 

  Kolejna część odbyła się na Kwaterze Powstańczej cmentarza parafialnego. Zabierając głos Wicemarszałek Wojciech Jankowiak przypomniał zaangażowanie średzkich bohaterów sprzed 103 lat: - Należy pamiętać, że Środa Wielkopolska i miejscowy powiat włożyły ogromny wysiłek zbrojny w przebieg Powstania Wielkopolskiego. Już 28 grudnia 1918 roku sformowano tu 1 Kompanię Średzką, która do 1 kwietnia 1919 roku brała udział walkach na jednym z najtrudniejszych odcinków powstańczego frontu, między innymi pod Zbąszyniem. Ponadto w mieście sformowany został Batalion Średzki w sile 4 kompanii – przypomniał Wojciech Jankowiak.

  Na grobach uczestników walk z 1918/19 roku złożone zostały wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Kwatera Powstańcza wzbogaciła się też o kolejną tablicę z nazwiskami Powstańców Wielkopolskich. Jej odsłonięcia dokonali wspólnie Wicemarszałek Wojciech Jankowiak i przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich Maria Mielcarzewicz.

   


  Galeria zdjęć: