Poznańskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej


Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w wojewódzkich obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbywały się 1 września w Poznaniu. Trwająca od 1939 do 1945 roku II wojna światowa była najtragiczniejszym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. Dla Wielkopolan była ona czasem szczególnie trudnym, gdyż hitlerowski okupant wprowadził w naszym regionie wyjątkowo brutalne metody eksterminacji, czystek etnicznych i germanizacji.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza na poznańskiej Cytadeli. Wicemarszałek Wojciech Jankowiak złożył ją wspólnie z przedstawicielami kombatantów, administracji centralnej i samorządowców. Z cmentarza Bohaterów Polskich uczestnicy uroczystości udali się do kościoła Karmelitów Bosych na Wzgórzu Św. Wojciecha, gdzie pod przewodnictwem bp Szymona Stułkowskiego odprawiona została msza św. za poległych i pomordowanych w II wojnie światowej. 
Trzecią i jednocześnie główną częścią rocznicowych obchodów była uroczystość przy Pomniku Armii Poznań. W jej trakcie Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, wraz z przedstawicielami Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, administracji rządowej oraz samorządów miasta i powiatu poznańskiego, złożył na pomniku wiązankę̨ kwiatów w imieniu wszystkich Wielkopolan.
 

Galeria zdjęć:

  • Poznańskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej
  • Poznańskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej
pdf    drukuj    drukuj