trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wicemarszałek Jankowiak na jubileuszowych XV Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO

    Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w XV jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku, jednego z najważniejszych wydarzeń branży kolejowej w Europie. Celem wizyty było poszukiwanie rozwiązań dla kolei przyszłości w Wielkopolsce. 

    W trakcie dwudniowej (19-20 września) wizyty Wicemarszałek Wojciech Jankowiak odwiedził między innymi stoiska polskich (w tym wielkopolskich) i zagranicznych przedsiębiorstw oferujących rozwiązania w zakresie kolejowego transportu zeroemisyjnego. – Wizyta ta wpisuje się w cały szereg spotkań dotyczących wytyczenia kierunków dla rozwoju przewozów pasażerskich w naszym regionie. Wielkopolska stanie już wkrótce przed niezwykle ważnymi wyborami dotyczącymi rodzaju energii, jaka będzie napędzała nasze pociągi na liniach niezelektryfikowanych. Bo fundusze z Unii Europejskiej w ramach nowej perspektywy będziemy mogli wykorzystywać jedynie na zakup pojazdów zeroemisyjnych. A do linii niezelektryfikowanych, które obsługujemy obecnie, dojdą kolejne, wraz z modernizacjami zaplanowanymi w ramach nowej unijnej perspektywy oraz realizacją projektów objętych programem Kolej+. Na TRAKO spotkaliśmy się z partnerami w zakresie dostarczania taboru, z którymi współpracujemy od lat, ale także z takimi, z którymi nie mieliśmy do tej pory okazji współpracować. Liczę, że pozyskana wiedza pozwoli nam podjąć decyzje dobre dla Wielkopolan – mówi Wicemarszałek Jankowiak.

    W ramach wspólnego stoiska Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych, na TRAKO zaprezentowały się Koleje Wielkopolskie, spółka Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Dzięki temu goście branżowych targów mogli zapoznać się z wielkopolskimi rozwiązaniami w dziedzinie przewozów pasażerskich takimi jak chociażby Poznańska Kolej Metropolitalna, rewitalizacja linii kolejowych, czy funkcjonowanie punktów utrzymania taboru.

    W trakcie wizyty na TRAKO Wicemarszałek Wojciech Jankowiak odwiedził stoisko Koła Naukowego Inżynierów Transportu Publicznego Politechniki Poznańskiej, którego integralną częścią jest zespół PUTrain. Zespół ten stworzył lokomotywę w skali 1:5,5 ważącą 550 kg, mającą długość 2830 mm, cztery silniki trakcyjne o mocy 800 W i mogącą poruszać się z prędkością 15 km/h. Projekt PUTrain, wsparty dotacją celową z Samorządu Województwa Wielkopolskiego, zwyciężył w prestiżowych 12. Międzynarodowych Zawodach Railway Challenge, które odbyły się w czerwcu na torze Stapleford Miniature Railway w Wielkiej Brytanii. Lokomotywa studentów z Poznania wyróżniła się swoją niezawodnością, designem oraz zastosowaną innowacją - panelami fotowoltaicznymi na dachu. – Studenci nie tylko znakomicie promują region, ale również rozwijają swoją wiedzę oraz wdrażają innowacyjne rozwiązania. Tego typu projekty warte są wsparcia – podkreśla Wicemarszałek Jankowiak.


    Galeria zdjęć: