VIII Forum Regionów Polski i Chorwacji w Zielonej Górze


Wicemarszałek Wojciech Jankowiak reprezentował Wielkopolskę na spotkaniu przedstawicieli polskich województw i chorwackich żupanii, które odbyło się w dniach 12-14 września br. w Zielonej Górze. Ósme już Forum Regionów Polski i Chorwacji było okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2021-2027, cyfryzacji administracji publicznej, innowacji oraz partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wojciech Jankowiak wystąpił jako prelegent w dyskusji panelowej na temat partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) i podzielił się naszymi doświadczeniami z zastosowania tego typu formy finansowania inwestycji publicznych. Uczestnicy panelu zwrócili uwagę, aby już dziś wdrażać projekty pilotażowe z zakresu PPP, pomimo iż nie jest to najczęściej wybierana obecnie forma współpracy między podmiotami publicznymi a sektorem prywatnym. W przyszłości, gdy środków unijnych będzie mniej, może ona się okazać bardzo dobrą alternatywą.
Wicemarszałek Jankowiak spotkał się także z Božo Galiciem, Żupanem Vukovarsko-Srijemskiej Żupanii, z którym rozmawiał o planach dalszej współpracy naszych regionów.
Spotkanie było również okazją do przypomnienia związków, które łączą Polskę i Chorwację. Uczestnicy forum zgodnie podkreślali, jak ważne jest korzystanie z wiedzy i wzajemnych doświadczeń w różnych dziedzinach życia. Zbieżność opinii i stanowisk polskich i chorwackich regionów wybrzmiała szczególnie w odniesieniu do nowej polityki spójności UE, zwłaszcza we wspólnych dążeniach do kontynuacji zasady n+3.

Forum zostało zorganizowane przez Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Chorwackim Związkiem Żupanii, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego i Ambasadą Republiki Chorwacji w Warszawie. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydent Republiki Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović.
Przypomnijmy, że idea organizacji cyklicznego spotkania polskich i chorwackich regionów zrodziła się w 2011 roku w czasie wizyty delegacji Związku Żupanii Chorwackich w Rynie w Województwie Warmińsko-Mazurskim. Już w 2012 roku, rok przed przystąpieniem Chorwacji do UE, odbyło się pierwsze forum regionów Polski i Chorwacji.

 

 

 


Galeria zdjęć:

  • VIII Forum Regionów Polski i Chorwacji w Zielonej Górze
  • VIII Forum Regionów Polski i Chorwacji w Zielonej Górze
pdf    drukuj    drukuj