trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Termomodernizacje w Krotoszynie, Sieroszewicach i Kępnie. Marszałek podpisał umowy

  Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy na unijne dofinansowanie termomodernizacji – Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie, budynków Urzędu Gminy Sieroszewice oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i budynku głównego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Kępnie. 
   
  W piątek 3 lutego Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego odwiedził powiat krotoszyński, gminę Sieroszewice i powiat kępiński. Marszałek podpisał ze Stanisławem Szczotką, Starostą Krotoszyńskim, Bartoszem Kubicą, Zastępcą Wójta Sieroszewic i Robertem Kieruzalem, Starostą Kępińskim trzy umowy na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 trzech projektów. Wszystkie z nich dotyczą termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. W wizycie w południowej Wielkopolsce Marszałkowi towarzyszyli Jarosław Urbaniak, Poseł RP oraz Radni Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska i Andrzej Pichet.
   
  - Naszym kluczowym i strategicznym celem jest praca dla przyszłych pokoleń i dbanie o niską emisję CO2. Jeśli tego nie zrobimy to przyszłe pokolenia będą miały problem, żeby przetrwać na Ziemi. I to jest nasze pierwszoplanowe zadanie na dziś – podkreślił Marszałek Marek Woźniak.
   - Inwestycje związane z termomodernizacją to przede wszystkim oszczędzanie energii i kosztów związanych z eksploatacją budynków. Równie ważna dla nas i mieszkańców jest poprawa estetyki obiektów, które dzięki termomodernizacjom są nowocześniejsze i ładniejsze. Każdy taki projekt wnosi zestaw działań na rzecz klimatu. I tak jest również w tym przypadku. Myślę, że sala gimnastyczna w Zespole Szkół nr 1 po zrealizowaniu inwestycji będzie bardziej funkcjonalna i bardziej przyjazna dla jej użytkowników. A rachunek szkoły na pewno będzie mniej obciążony kosztami. To jest dzisiaj również niezwykle istotne - powiedział Marszałek Marek Woźniak.
   
  Ponad 600 tys. zł trafi do Powiatu Krotoszyńskiego, który realizuje projekt związany z termomodernizacją sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie. W przypadku tej inwestycji zaplanowano m.in. przeprowadzenie izolacji termicznej dachu, ścian zewnętrznych, wymianę okien i drzwi. 
   
   - Projekt termomodernizacji sali gimnastycznej ma kluczowe znaczenie. Otwiera bowiem drogę do realizacji kolejnych inwestycji w obiekcie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krotoszynie, które planujemy tutaj zrealizować – powiedział Stanisław Szczotka, Starosta Krotoszyński. Przypomniał również, że powiat zrealizował ponad 20 projektów dofinansowanych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
   
  Gmina Sieroszewice, gdzie zostaną przeprowadzone prace termomodernizacyjne, połączone z montażem paneli fotowoltaicznych na budynku Urzędu Gminy Sieroszewice otrzyma przeszło 360 tys. zł dofinansowania. Realizacja inwestycji będzie skutkować w tym przypadku osiągnięciem efektów ekologicznych i energetycznych, przede wszystkim ograniczenia emisji CO2 i zwiększenia efektywności energetycznej obiektu o ponad 25 procent. 
   
  Bartosz Kubica, Zastępca Wójta Sieroszewic przedstawiając projekt termomodernizacji budynku Urzędu Gminy podkreślił, że przyznane przez Zarząd Województwa unijne pieniądze to niezwykle cenny wkład dla budżetu gminy i zostaną one dobrze wydatkowane. 
   
  - Konkurs, który ogłosiliśmy dotyczy projektów związanych z oszczędzaniem energii i tworzeniu jej nowych źródeł odnawialnych. Udało nam się wygospodarować z naszego programu regionalnego pieniądze na 52 projekty. Już 300 milionów złotych przeznaczyliśmy na działania z  obszaru termomodernizacji. Staraliśmy się, aby wszystkie podmioty składające w konkursie wnioski otrzymały środki unijne pozostające w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego– podkreślił Marszałek, podczas podpisania umowy w Sieroszowicach. - Liczę, że projekty termomodernizacji budynków użyteczności publicznej będą wzorem i przykładem także dla prywatnych właścicieli nieruchomości, aby podążali również w tym kierunku. Dopiero wtedy osiągniemy zamierzone efekty w kwestii oszczędności energii i ochrony klimatu naszej Ziemi.
   
  Ze środków unijnych skorzysta również Powiat Kępiński, który otrzyma 760 tys. zł od Zarządu Województwa Wielkopolskiego dofinansowania, co pozwoli na kompleksową i głęboką termomodernizację dwóch obiektów - Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz budynku głównego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2. W budynku szkolnym przewidziano dodatkowo zastosowanie odnawialnych źródeł ciepła – powietrznej pompy ciepła, która zastąpić ma elektryczne podgrzewacze wody oraz instalacji fotowoltaicznej. 
   
  - W dobie kryzysu energetycznego to bardzo ważny projekt. Mamy doświadczenie w realizacji inwestycji przy unijnym wsparciu i jesteśmy przekonani, że nasz projekt dotyczący termomodernizacji sfinalizujemy z powodzeniem - zapewnił Robert Kieruzal, Starosta Kępiński.
   
  Łączna wartość umów o dofinansowanie projektów z Poddziałania 3.2.1 WRPO 2014+: „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej” wynosi ponad 296 mln zł.

  Galeria zdjęć: