trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Teatr obok kryzysu

    Zgodnie z planem pracy radni Komisji Kultury odwiedzili w marcu Teatr Wielki. W dyskusji podsumowującej artystyczny dorobek i kondycję ekonomiczną teatru nie było nowych wątków głośnego niedawno konfliktu pomiędzy dyrektorem Sławomirem Pietrasem a częścią zespołu Opery. Jak poinformowano radnych, w Teatrze Wielkim rozpoczęła się kolejna kontrola Urzędu Marszałkowskiego, której zadaniem m.in. będzie uzyskanie odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem teatru, postawione przez członków Komisji Rewizyjnej sejmiku.

    Radnym przedstawiono obszerne informacje dotyczące bieżącej działalności teatru, do których nie zgłosili zasadniczych uwag. – Nieprawdą jest, że Teatr Wielki w Poznaniu przeżywa kryzys – bronił dorobku dyr. Pietras. – Od wielu lat jesteśmy jedyną
    polską sceną operową, która prezentuje swój repertuar przez całe sezony, grając codziennie od wtorku do niedzieli. W repertuarze bieżącym mamy 40 tytułów operowych i 15 baletowych. Promujemy nieustannie dorobek twórczości polskiej.
    Kryzys, który dotyka całą gospodarkę, w operze objawia się mniejszym zaangażowaniem sponsorów, okrojone zostały dotacje ministra kultury. Optymizmem powiało, gdy radni opiniowali uchwały sejmiku związane z pomocą na projekty artystyczne udzieloną marszałkowskim teatrom m.in. przez miasta Kalisz i Poznań.