trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Sukces studentów Politechniki Poznańskiej w chińskiej Dolinie Krzemowej

*"Samorząd Województwa stara się wspierać zdolną młodzież, której międzynarodowe sukcesy są świetną promocją Wielkopolski. Nie musimy mieć żadnych kompleksów prezentując swoje osiągnięcia na światowym forum, choćby w chińskiej Dolinie Krzemowej, gratulacje!” – tak Marszałek Marek Woźniak powitał dziś w Urzędzie zdobywców medali na zawodach robotów w Pekinie „Robotchallenge 2017”, dr. Bartosza Minorowicza, inż. Mariusza Pałubickiego oraz Jakuba Matyszczaka, studentów Koła Naukowego MECHATRON Politechniki Poznańskiej.*

Koło Naukowe MECHATRON zrzesza mechatroników, elektroników, automatyków oraz mechaników zainteresowanych budowaniem robotów mobilnych. Z kolei RobotChallenge to organizowane od 2004 roku największe i najbardziej prestiżowe zawody robotów w Europie. W tym roku organizatorzy zdecydowali o zorganizowaniu ich w nowej lokalizacji - zamiast Wiednia wybór padł na Pekin i to tam rozegrały się Robotyczne Mistrzostwa Świata w dniach od 4 do 6 sierpnia. Poznańskiej drużynie udało się wrócić z Chin z dwoma medalami. Mariusz Pałubicki zwyciężył w kategorii linefollower enhanced, natomiast Łukasz Antczak, Jakub Bartoszek oraz Jakub Matyszczak zajęli trzecie miejsce w kategorii freestyle za skonstruowanie robota kroczącego.

Polska od wielu lat klasyfikuje się w czołówce zawodów - tylko w zeszłym roku, jako kraj, zajęliśmy 3 miejsce w klasyfikacji medalowej, a robot Flash naszego konstruktora Mariusza Pałubickiego wygrał w kategorii Linefollower, zdobywając trofeum Mistrza Świata.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego był fundatorem biletów lotniczych dla zwycięskiej ekipy z Poznania.