Sukces studentów Politechniki Poznańskiej w chińskiej Dolinie Krzemowej

"Samorząd Województwa stara się wspierać zdolną młodzież, której międzynarodowe sukcesy są świetną promocją Wielkopolski. Nie musimy mieć żadnych kompleksów prezentując swoje osiągnięcia na światowym forum, choćby w chińskiej Dolinie Krzemowej, gratulacje!” – tak Marszałek Marek Woźniak powitał dziś w Urzędzie zdobywców medali na zawodach robotów w Pekinie „Robotchallenge 2017”, dr. Bartosza Minorowicza, inż. Mariusza Pałubickiego oraz Jakuba Matyszczaka, studentów Koła Naukowego MECHATRON Politechniki Poznańskiej.

Koło Naukowe MECHATRON zrzesza mechatroników, elektroników, automatyków oraz mechaników zainteresowanych budowaniem robotów mobilnych. Z kolei RobotChallenge to organizowane od 2004 roku największe i najbardziej prestiżowe zawody robotów w Europie. W tym roku organizatorzy zdecydowali o zorganizowaniu ich w nowej lokalizacji - zamiast Wiednia wybór padł na Pekin i to tam rozegrały się Robotyczne Mistrzostwa Świata w dniach od 4 do 6 sierpnia. Poznańskiej drużynie udało się wrócić z Chin z dwoma medalami. Mariusz Pałubicki zwyciężył w kategorii linefollower enhanced, natomiast Łukasz Antczak, Jakub Bartoszek oraz Jakub Matyszczak zajęli trzecie miejsce w kategorii freestyle za skonstruowanie robota kroczącego.

Polska od wielu lat klasyfikuje się w czołówce zawodów - tylko w zeszłym roku, jako kraj, zajęliśmy 3 miejsce w klasyfikacji medalowej, a robot Flash naszego konstruktora Mariusza Pałubickiego wygrał w kategorii Linefollower, zdobywając trofeum Mistrza Świata.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego był fundatorem biletów lotniczych dla zwycięskiej ekipy z Poznania.

• Od lewej: Jakub Matyszczak, inż. Mariusz Pałubicki, Marszałek Marek Woźniak oraz dr inż. Bartosz Mironowicz