trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

SEJMIK ZGODNIE APELUJE O WIĘCEJ PIENIĘDZY NA WRPO

  Podczas sesji, która odbyła się w trybie zdalnym 22 lutego, radni przyjęli stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dotyczące proponowanej alokacji środków dla Wielkopolski w programie regionalnym na lata 2021-2027, nawiązując do konsultacji wokół przedstawionego przez rząd projektu Umowy Partnerstwa. Ostateczny tekst stanowiska wypracowano podczas zwołanych w przerwie sesji obrad Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej, co pozwoliło ostatecznie na jednogłośne przyjęcie stosownej uchwały przez przedstawicieli wszystkich sejmikowych klubów.

  „Zaproponowana kwota wyjściowa dla Wielkopolski stanowi 44 % alokacji w porównaniu z perspektywą 2014-2020. Z uwagi na fakt, że środki europejskie stanowią główne źródło finansowania inwestycji rozwojowych, Sejmik Województwa Wielkopolskiego wnosi o zwiększenie alokacji dla Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na kolejną perspektywę finansową” – wskazali radni. Zaapelowali m.in. o sprawiedliwy podział pozostałej do rozdysponowania kwoty w tramach tzw. kontraktów programowych. Wskazali na zróżnicowanie rozwojowe województwa, artykułując zwłaszcza potrzebę interwencji na takich obszarach, jak północ i wschód Wielkopolski oraz tereny peryferyjne województwa.

  Stanowisko zostało jeszcze tego samego dnia wysłane do jego głównego adresata, a więc ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Do wiadomości otrzymali je też premier, wielkopolscy parlamentarzyści i samorządy lokalne z naszego województwa.

  ***

  Podczas lutowej sesji sejmik przyjął też m.in. uchwałę ustanawiającą 2021 Wielkopolskim Rokiem Rodu Mielżyńskich, dokonał podziału województwa na obwody łowieckie, a także zaakceptował korekty budżetowe, których jednym z efektów jest przeznaczenie 200 tys. zł na stypendia dla studentów UAM z Białorusi.


  Galeria zdjęć: