trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Samorząd przeznaczył w tym roku kolejne 3 mln złotych na kulturę w regionie

  Rozpoczął się nabór wniosków w ramach zainaugurowanego w ubiegłym roku programu „Kulisy kultury”. Wnioski można składać do 28 lutego br. Samorząd Województwa Wielkopolskiego w tym roku, podobnie jak w 2021, przeznaczył 3 mln złotych dla lokalnych samorządów na wsparcie realizacji zadań, związanych z poprawą i rozwojem infrastruktury kulturalnej.

  – Dzięki wsparciu uzyskanemu z programu  „Kulisy kultury” wiele lokalnych instytucji kultury będzie mogło realizować koncerty czy spektakle na poziomie, który dziś nie jest możliwy – zapewnia Marszałek Marek Woźniak.  

  Przykładem są zeszłoroczne inwestycje, na które samorząd przeznaczył  także 3 mln złotych, rozpoczynając wdrażanie programu.  W 2021 r. dofinansowanie SWW otrzymały 53 zadania, dotyczące poprawy funkcjonowania lokalnych instytucji kultury. 14 z nich miało charakter inwestycyjny, a 39 – remontowy. Wśród nich były projekty zrealizowane np. przez Sulmierzycki i Wolsztyński Dom Kultury czy Rawicki Dom Kultury, w którym  pojawiły się okna witrażowe. 
   
  W efekcie podjętych działań wiele instytucji, które służą prezentowaniu kultury – koncertów, spektakli czy spotkań ze sztuką – zyskało na atrakcyjności i funkcjonalności.

  Także w tym roku instytucje kulturalne w regionie mają szansę na realizację swych projektów, polegających na poprawie i rozwoju infrastruktury kultury. W ubiegłym roku Marszałek Woźniak podkreślał, że pomoc finansową  uzyskają samorządy gmin i powiatów, które prowadzą lokalne ośrodki kultury, dla których każdy finansowy zastrzyk jest na wagę złota.

  Gmina czy powiat mogą za uzyskane pieniądze – maksymalnie do 50 proc. kosztów całkowitych zadania i nie więcej niż 100 tys. złotych – wyremontować istniejące ośrodki kultury. Mogą także przystosować posiadane budynki do celów kulturalnych. Po modernizacji funkcjonujące w nich instytucje muszą służyć kulturze przez co najmniej pięć kolejnych lat. Dodajmy, że zgłaszać można remonty lub inwestycje, dotyczące obiektów, do których wnioskujący mają tytuł prawny, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu. Warto zaznaczyć, że program nie obejmuje finansowania budowy nowych obiektów. 

  Nabór wniosków będzie trwał do 28 lutego bieżącego roku. 

  Wszelkie informacje na temat programu, a także formularze dokumentów można znaleźć na: https://kulturaupodstaw.pl/kulisy-kultury/ 

   


  Galeria zdjęć: