trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera wielkopolskie rodziny

  Blisko 300 par z całego województwa zgłosiło się do programu, dzięki któremu mogą uzyskać dofinansowanie procedury in vitro. Przeprowadzono już 14 procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

  W 2016 roku zakończył się rządowy program „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego” zakładający refundację in vitro. Wprowadzony przez rząd PO-PSL program był realizowany od lipca 2013 r. Dzięki niemu urodziło się w Polsce ponad 20 tys. dzieci. 


  Od tej pory samorządy w całej Polsce biorą sprawy we własne ręce i z własnych środków oferują pomoc przyszłym rodzicom w staraniu o dziecko. Od 2021 r. wielkopolskie rodziny mogą liczyć też na wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który przeznaczył na leczenie niepłodności metodą in vitro 1 mln zł. 


  - Wiedząc, że rząd podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie tej procedury, chcemy podać dłoń tym parom z Wielkopolski, dla których jedynym rozwiązaniem problemu niepłodności jest właśnie in vitro – tłumaczył w lutym Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.


  Umowę na realizację "Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego" podpisali w lutym Paulina Stochniałek i przedstawiciele wykonawców programu - InviMed Poznań, gdzie będą udzielane świadczenia i Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.


  - Po zaledwie dwóch miesiącach od podpisania umowy zainteresowanie programem jest ogromne – przyznaje Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. I dodaje:  Zwróciliśmy się z pytaniem do samorządów gminnych, czy chciałyby włączyć się do finansowania programu w II półroczu 2021r. oraz w 2022r. Z dnia na dzień otrzymujemy coraz więcej pozytywnych odpowiedzi. 


  Tylko w ostatnich dniach na przystąpienie do programu zdecydowały się takie gminy, jak Opalenica, Międzychód, Gostyń, czy miasto Gniezno. W tym roku wielkopolskie samorządy zadeklarowały przekazanie na ten cel ponad 400 tys. zł, z kolei w przyszłym roku przewidywana kwota dofinansowania ma wynieść prawie 300 tys. zł. 


  - Czekamy na rozstrzygnięcia w kolejnych gminach – następne są w trakcie procesu decyzyjnego i informacje dotrą do nas niebawem – informuje Paulina Stochniałek. 


  Do końca marca do Programu zgłosiły się 284 pary. Przeprowadzono już 14 procedur zapłodnienia pozaustrojowego z zaplanowanych 200 procedur oraz 1 procedurę mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym z zaplanowanych 10.


  Program Samorządu Województwa Wielkopolskiego zakłada dofinansowanie do pojedynczej procedury zapłodnienia pozaustrojowego do 5 tys. zł oraz sfinansowanie w 100 proc. procedury mrożenia komórek jajowych dla kobiet przed leczeniem gonadotoksycznym, jako metody odroczenia płodności. Jednym z kryteriów formalnych, jakie muszą spełniać osoby aplikujące do Programu to zamieszkanie na terenie województwa wielkopolskiego w gminach, w których aktualnie nie są finansowane ze środków publicznych świadczenia zdrowotne o podobnych charakterze.

   


  Galeria zdjęć: