trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

S10 z Wałcza do Piły coraz bliżej

  Powstanie kolejny fragment drogi ekspresowej na północy regionu. Podpisana została umowa na budowę odcinka drogi S10 Wałcz – Piła Północ. Strategiczne połączenie drogowe południa kraju z pomorzem zachodnim obejmie budowę 13 km odcinka. Planowane oddanie do użytku tej drogi to połowa 2028 roku. Wartość zawartej umowy to ponad 721 mln zł.

  W naszym regionie zostanie zrealizowana kolejna ważna inwestycja drogowa, dzięki której mieszkańcy Wielkopolski oraz sąsiadujących województw będą mogli szybciej i bezpiecznej dotrzeć do celu. W Pile 3 lipca została podpisana umowa na realizację tego odcinka pomiędzy przedstawicielami GDDKiA a firmą Budimex. W spotkaniu uczestniczyli Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury, Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii,  Jarosław Maciejewski, Wicewojewoda Wielkopolski, Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, reprezentanci GDDKiA, wykonawcy przedstawiciele firmy Budimex, przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalnych oraz samorządowcy.

  - Droga ekspresowa S10 Wałcz – Piła północ to fragment kluczowy ze względu na łączenie się z drogą S11 na północ oraz dalszy przebieg w kierunku wschodnim do kujaw. Zawarta umowa o wartości 721 mln zł na budowę 13 km odcinka to kolejny krok w realizacji całej drogi S10 w naszym kraju. Inwestycja poprawi połączenie drogowe wielu wielkopolan zmierzających na północ drogą S11 w kierunku Piły. GDDKiA szczególny nacisk kładzie na realizację budowy całej drogi ekspresowej łączącej ważne miasta wojewódzkie Szczecin, Bydgoszcz Toruń i Warszawę – mówi Wicemarszałek Krzysztof Grabowski. 

  Nowy odcinek S10 rozpocznie się od końca obwodnicy Wałcza. W ramach inwestycji wybudowana zostanie dwujezdniowa droga ekspresowa, powstaną dwa węzły drogowe: Stara Łubianka i Piła Północ (na przecięciu z drogą ekspresową S11), sześć wiaduktów, cztery estakady, przejście górne i przejście dolne dla zwierząt. Po uzyskaniu niezbędnych decyzji i zezwoleń prace mają rozpocząć się w 1 kwartale 2026 roku, natomiast kierowcy pojadą nową drogą w połowie 2028 roku. Cała droga ekspresowa S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Realizacja poszczególnych odcinków tej trasy została ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

   


  Galeria zdjęć: