trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Ruszył nabór do programu "Kulisy kultury". 3 mln zł na wsparcie domów kultury i bibliotek

  Ruszył nabór do kolejnej – trzeciej już edycji programu "Kulisy kultury" realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Domy kultury oraz biblioteki z naszego regionu mogą otrzymać wsparcie nawet do 150 tys. zł. Budżet programu wynosi 3 mln zł. 

  - Przy nierzadko ograniczonych budżetach samorządów, inwestycje związane z kulturą czekają czasami długimi latami, aby znalazło się na nie odpowiednie zasilenie finansowe. Tymczasem jest taki moment, kiedy prace remontowe i modernizacyjne po prostu trzeba zrealizować. I to jest możliwe, jeśli zsumujemy środki finansowe gminne i województwa – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  To już trzecia edycja programu "Kulisy kultury". W tegorocznej odsłonie mogą wziąć udział zarówno domy kultury, jak i biblioteki. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 150 tys. zł, a dotacja z budżetu Województwa może pokryć do 70 procent kosztów projektu. Na realizację programu przeznaczono 3 mln zł.

  W poprzednich dwóch edycjach "Kulis kultury" dofinansowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego uzyskały 97 zadania dotyczące poprawy funkcjonowania lokalnych instytucji kultury. Wśród nich było 26 projektów inwestycyjnych i 71 remontowych. Na ich realizację Samorząd przeznaczył łącznie 6 milionów zł. Wśród nich znalazły się takie inwestycje jak przebudowa kina "Hel" w Pleszewie, modernizacja sceny Sali Zbąszyńskiego Centrum Kultury, adaptacja dworca PKP na potrzeby Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku czy powstanie studia muzycznego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Buku.

  - Zależy nam na tym, aby wielkopolska kultura miała właściwe warunki funkcjonowania, żeby jej odbiorcy i wykonawcy mieli pełen komfort – podkreśla Marek Woźniak.

  Nabór zgłoszeń już się rozpoczął i potrwa do 28 lutego 2023 roku. Inicjatorem działań związanych z programem był radny Henryk Szopiński, przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

  Więcej informacji o programie „Kulisy kultury” można znaleźć na stronie: http://kulturaupodstaw.pl/kulisy-kultury 

   


  Galeria zdjęć: