trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Rusza Szlak Pracy Organicznej

  W Wielkopolsce zainaugurowano Szlak Pracy Organicznej, który współtworzy aż czternaście podmiotów z naszego regionu. Inicjatywa będzie promowała dziedzictwo, jakim jest praca organiczna, a także poszukiwała w jej wartościach współczesnych kontekstów. Organizatorem Szlaku jest Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. - Ujęcie w szlak wszystkich miejsc związanych z postaciami historycznymi, które tworzyły pracę organiczną, będzie interesujące nie tylko dla Wielkopolan, ale także dla naszych gości - mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  W środę 7 czerwca w Bazarze Poznańskim zainaugurowano nową inicjatywę kulturalną zrzeszającej różnorodne jednostki związane z pracą organiczną w Wielkopolsce. Szlak Pracy Organicznej będzie opowiadał historię wielkopolskiej pracy u podstaw - idei, wokół której budowało się społeczeństwo obywatelskie na terenach zaboru pruskiego. Zapraszając do miejsc związanych z życiem i działalnością wielkopolskich organiczniczek i organiczników przybliży mieszkańcom regionu oraz turystom z Polski i zagranicy idee bezkrwawej drogi do wolności. Zadaniem Szlaku jest także budowa przyszłości opartej na wiedzy, społeczeństwie obywatelskim, demokracji i poszanowaniu wolności.

  Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej oraz tworzącymi wspólnie społeczność szlaku.

  - Ujęcie w szlak wszystkich miejsc związanych z postaciami historycznymi, które tworzyły pracę organiczną, będzie interesujące nie tylko dla Wielkopolan, ale także dla naszych gości. Jest to wspaniała historia wspólnego działania wielu środowisk, z wiodącą rolą ziemian wielkopolskich, którzy potrafili stworzyć przełomowe propozycje dla ówczesnego społeczeństwa i funkcjonowania gospodarki. Odpowiadały one nie tylko na wyzwania ich czasów, ale równocześnie budowały potencjał naukowy czy gospodarczy oraz więź między różnymi warstwami społecznymi. To poczucie odpowiedzialności w momencie próby, czyli wybuchu powstania wielkopolskiego, dało rezultat jednoczącej siły i efektywności działania - mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  - Siła oddziaływania Szlaku Pracy Organicznej będzie wynikała ze wspólnoty, którą nazywam społecznością szlaku. Tak, jak społeczeństwo jest wspólnotą różnych ludzi, tak społeczność szlaku jest wspólnotą wielu różnych podmiotów, tych z dużego miasta i z małej wsi, tych z tradycjami i tych bez tradycji. Każdy z nas ma swój pomysł na opowieść o historii i przyszłości pracy organicznej. W tej różnorodności tkwi siła. Dzięki temu szlak pracy organicznej ma szansę być szlakiem dla wszystkich - tłumaczy Marek Roman, Dyrektor Pałacu Dąbrowskiego w Winnej Górze.

  Sygnatariuszami listu intencyjnego jest 14 podmiotów: Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu; Fundacja “Bonum adipisci” – Dążyć do dobra; Poznańskie Centrum Dziedzictwa; Wielkopolskie Muzeum Niepodległości; Ośrodek Wiedzy o Regionie we Lwówku; Miasto i Gmina Kórnik; Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk; Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie; Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk; Muzeum Pałac w Rogalinie. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu; Gmina Kościan; Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze; Fundacja im. Julii Woykowskiej; Muzeum w Gostyniu.

  Szlak będzie obejmował – kilkanaście lokalizacji w Poznaniu i regionie. Poznańska część szlak to – siedziba PTPN, Biblioteka Raczyńskich, Bazar Poznański, Teatr Polski, powstające Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Szlak poza Poznaniem obejmuje z kolei Pałac w Rogalinie, Pałac w Śmiełowie, Pałac w Turwi, Pałac w Pakosławiu, Zamek w Kórniku, Pałac w Winnej Górze, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum w Gostyniu.

  Z okazji premiery Szlaku Pracy Organicznej odbędą się także pokazy premierowe spektaklu Nurt Organica, powstałego we współpracy Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze z marszałkowskim Polskim Teatrem Tańca. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Prezentacje planowane są w różnych miejscowościach w Wielkopolsce: Winna Góra – 23 czerwca; Turew – 24 czerwca; Poznań – 27 czerwca; Gostyń – 29 czerwca; Lwówek – 30 czerwca.

  Jeszcze w tym roku planowana jest m.in. rozbudowa trasy szlaku o kolejne miejscowości i punkty połączona z realizacją tablic informacyjnych, tworzenie programu kulturalnego i edukacyjnego w ścisłej współpracy z partnerami szlaku czy utworzenie programu grantowego.

  Informacje nt. konkretnych pokazów spektakli: http://www.palacdabrowski.pl/nasze-wydarzenia
  Informacje nt. Szlaku Pracy Organicznej: http://www.palacdabrowski.pl/szlak-pracy-organicznej

  Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego od wielu lat dokłada starań, aby pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim zyskała należne jej miejsce w świadomości historycznej Polaków. Nadszedł czas na wykonanie kolejnego kroku i przypomnienie niemniej ważnego dziedzictwa pracy organicznej.

   


  Galeria zdjęć: