trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

2023 ROKIEM WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

  24 października podczas sesji sejmik przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2023 Wielkopolskim Rokiem Wisławy Szymborskiej. „Dzięki swojej twórczości stała się wybitną ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków” – czytamy w przyjętym przez sejmik dokumencie.

  Poparło go 26 radnych z rządzącej województwem koalicji PO-PSL-Nowa Lewica, a przeciw zagłosowali lub wstrzymali się od głosu przedstawiciele klubu PiS.

  Jak wyjaśniał podczas obrad sejmikowej Komisji Kultury inicjator uchwały radny Filip Kaczmarek z PO, chodzi o przypomnienie wielkopolskich korzeni pochodzącej z Kórnika polskiej noblistki z okazji przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy jej urodzin, a przy okazji także o docenienie roli poezji w naszym życiu.

  Przeciwko temu pomysłowi wypowiedział się Adam Bogrycewicz z PiS, wskazując, że tego typu inicjatywy nie powinny budzić żadnych wątpliwości. Tymczasem w tym przypadku, jak mówił – mimo niekwestionowanych dokonań artystycznych Wisławy Szymborskiej – takowe budzi postawa poetki w czasach stalinowskich czy jej członkostwo w PZPR.

  ***

  Ponadto wojewódzcy radni przyjęli (zaproponowany przez klub PSL) apel Sejmiku Województwa Wielkopolskiego do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie możliwości utraty funduszy unijnych dla Polski. Odrzucili natomiast przygotowaną przez klub PiS propozycję stanowiska sejmiku, dotyczącego podsumowania pięciu edycji rządowego funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.


  Galeria zdjęć: