trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

RODŁO W KULUARACH

    Wystawa „Związek Polaków w Niemczech: ludzie – idee – pamięć” zagościła w kuluarach sali sesyjnej samorządu województwa. Jej otwarciu towarzyszyła wizyta na listopadowej sesji sejmiku przedstawicieli gminy Zakrzewo i tamtejszego Domu Polskiego – Centrum Idei Rodła.

    Podczas sesji, która odbywała się 28 listopada, wójt Zakrzewa Marek Buława przypomniał historię Złotowszczyzny, Związku Polaków w Niemczech, Domu Polskiego w Zakrzewie i postać związanego z tymi ziemiami i instytucjami ks. Bolesława Domańskiego. Podziękował również samorządowi województwa za wsparcie finansowe udzielane od kilku lat zakrzewskiej placówce promującej pamięć o Idei Rodła. Ubrani w ludowe stroje przedstawiciele Domu Polskiego, na czele z dyrektor Barbarą Matysek-Szopińską wręczyli kwiaty marszałkowi Markowi Woźniakowi i przewodniczącej sejmiku Małgorzacie Waszak-Klepce.

    W przerwie sesji uroczystego otwarcia wspomnianej wystawy dokonali marszałek Marek Woźniak i przewodniczący sejmikowej Komisji Kultury, związany również z zakrzewskim Domem Polskim, Henryk Szopiński. Przypomnieli wydarzenia, które złożyły się na tegoroczne obchody stulecia powstania Związku Polaków w Niemczech, a także dotychczasowe miejsca ekspozycji wystawy, która gościła wcześniej m.in. w Senacie RP. W siedzibie samorządu województwa wystawę można oglądać (w godzinach pracy Urzędu Marszałkowskiego) do 8 grudnia.


    Galeria zdjęć: