trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Razem wywieśMY flagi dla Powstańców!

  Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego startuje z kampanią społeczną zapraszającą do wspólnego świętowania i wywieszania flag. W tym roku, podczas grudniowych imprez plenerowych organizowanych w pięciu wielkopolskich miastach, będzie można zdobyć jedną z kilku tysięcy powstańczych flag! - Zapraszam wszystkich do uczestnictwa w tych wydarzeniach. Bez względu na to, jak bardzo się na co dzień różnimy, to przecież tworzymy dumną z Wielkopolski wspólnotę – zachęca do włączenia się w rocznicowe świętowanie Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  Rok temu przeżywaliśmy radość z ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Te pozytywne emocje, jak również niezmienna chęć oddania w tym grudniowym czasie hołdu bohaterskim przodkom, towarzyszą nam także teraz. 
  - 104. rocznicę wybuchu Powstania chcemy uczcić godnie. Ponieważ w ubiegłym roku zaproponowana przez nas akcja rozdawania mieszkańcom Poznania powstańczych flag spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, będziemy ją kontynuować. Chcemy nadać jej szerszy wymiar i dlatego tegorocznej kampanii promocyjnej towarzyszyć będzie hasło  „WywieśMY flagi dla Powstańców!” - tłumaczy Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  W grudniu, w pięciu wielkopolskich miastach, zaplanowano wydarzenia plenerowe, podczas których będą one rozdawane mieszkańcom. W Miasteczkach Powstańczym będziemy mogli uczcić pamięć o zwycięskim zrywie oraz wyrazić radość i dumę, które dzięki sukcesowi naszych przodków już od ponad stu lat od wybuchu Wielkopolskiej Insurekcji niezmiennie nam towarzyszą. 

  Atrakcje pozwolą przenieść się do 1918 roku i poczuć wyjątkową atmosferę tamtych dni, a to za sprawą obozu powstańczego, saloniku prasowego czy zakładów rzemieślniczych oraz zdjęć i obrazów z tamtej epoki. Podczas wydarzenia będzie można też wykonać samodzielnie flagę powstańczą, proporczyki czy rozetę, wspólnie pośpiewać piosenki, zrobić pamiątkowe zdjęcia z rekonstruktorami. Dla tych, którzy lubią wyzwania przygotowany został „pokój zagadek”. Wszystkim uczestnikom doda sił „grog powstańczy 0% - przeciwdziałający szkorbutowi”. 

  Miasteczka Powstańcze będzie można odwiedzić w dniach:
  • 9 grudnia 2022 w Pile, plac Konstytucji 3 Maja, godz. 15.00-19.00
  • 10 grudnia 2022 w Lesznie, Rynek, godz. 15.00-19.00
  • 11 grudnia 2022 w Kaliszu, Skwer Rozmarek, godz. 12.00-16.00
  • 17 grudnia 2022 w Koninie, plac Wolności, godz. 14.00-18.00
  • 18 grudnia 2022 w Poznaniu, na terenie MTP przy Jarmarku Świątecznym, godz. 14.00-18.00
   
  Tradycyjnie najważniejszym punktem obchodów będą uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Rozpoczną się one 27 grudnia o godzinie 16.40. Następnego dnia delegacja z Wielkopolski wraz z Markiem Woźniakiem, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, uda się do Warszawy, by tam oddać hołd powstańcom. 
   
  Zaakcentujemy też, w przestrzeni Poznania, rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego poprzez okolicznościową ekspozycję na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Oczywiście poświęconą inicjatywie: WywieśMY flagi dla Powstańców! 
  Zapraszamy również wszystkich do odwiedzenia strony www.27grudnia.pl oraz facebook.com/27grudnia, na których znajdują się dodatkowe informacje o obchodach i kampanii. Tradycją również stała się możliwość śledzenia transmisji na żywo z uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na stronie www.27.grudnia.pl. Rozpocznie się ona 27 grudnia o godzinie 16.40.
   
  - Zapraszam wszystkich do uczestnictwa w tych wydarzeniach. Bądźmy dumni z Wielkopolski – zachęca Marszałek Marek Woźniak. 


  Galeria zdjęć: