trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Największe pyry i najsmaczniejsze ziemniaczane potrawy opanowały Lisków

  Największe pyry i najsmaczniejsze potrawy z ziemniaka królowały w sobotę 18 listopada w Liskowie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego rozstrzygnął konkurs „Na największą wielkopolską pyrę oraz potrawę z pyry”, w którym udział wzięło ponad 70 Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski. Zwycięską pyrę zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Modły Królewskiej, która ważyła aż 1,668 kg! Za najsmaczniejsze danie z ziemniaka komisja konkursowa uznała „ziemniaczane love", czyli ziemniaczaną zupę krem w pieczonym ziemniaku z żelaznymi kluskami z szarpaną kaczką, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Będziechowie.
   
  Finał konkursu „Na największą wielkopolską pyrę oraz potrawę z pyry” odbył się 18 listopada w Hali Widowiskowo – Sportowej w Liskowie w powiecie kaliskim. Udział w wydarzeniu wzięło udział ponad 70 Kół Gospodyń Wiejskich z całego regionu, przywożąc dorodne ziemniaczane giganty oraz aromatyczne i smakowite potrawy z ziemniaka. 
   
  - Finał konkursu w Liskowie to wspaniała okazja do zebrania już po raz trzeci  najlepszych potraw oraz przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski. Jak wiemy, Wielkopolska znana jest z ziemniaków i rozmaitych ziemniaczanych potraw. Samorząd Województwa Wielkopolskiego chcąc podtrzymać tradycję związaną z ziemniakiem oraz zaprezentować przed szeroką publicznością dorobek kulinarny regionu realizuje tego typu inicjatywy. Odbywający się konkurs to nie tylko rywalizacja, ale także integracja uczestników, przekazanie tradycji kolejnym pokoleniom oraz promocja Województwa – mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.  
   
  Podczas konkursu na najlepszą potrawę z ziemniaka komisja konkursowa miała ogrom pracy, a poziom przygotowanych był wysoki. Za najlepszą potrawę uznano danie „ziemniaczane love". To ziemniaczana zupa krem w pieczonym ziemniaku z żelaznymi kluskami z szarpaną kaczką przygotowane, przez KGW w Będziechowie (pow. turecki) – nagroda 1500 zł. Drugie miejsce trafiło do KGW Dębe - Szkurłaty (pow. kaliski) za „Swojskie babki” za kartacze – nagroda 1000 zł, a trzecie miejsce przypadło Gminnej Radzie Kobiet w Gołuchowie (pow. pleszewski) za kurcze pieczone farszem pyrczanym nałożone – nagroda 700 zł. Wręczono także 10 wyróżnień z nagrodami po 500 zł. 
   
  Druga cześć rywalizacjo dostarczyła nie lada emocji wszystkim ważącym zgłoszone pyry. Po zważeniu wszystkich pyr okazało się, że największą (najcięższą) przywiozły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Modła Królewska (powiat koniński). Pyra ważyła  1,668 kg. Drugie miejsce zajęło KGW Rychwał (pow. koniński),  z pyrą o wadze 1,492 kg, natomiast trzecie miejsce ex aequo zdobyły Gminna Rada Kobiet w Gołuchowie (powiat pleszewski) i KGW  w Krzykosach (powiat średzki), których oba zgłoszone ziemniaki waży równo po 1,490 kg. Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał podziękowania oraz 10 litrów oleju rzepakowego.
   
  Ponadto impreza obfitowała w liczne występy artystyczne, przygotowane przez miejscowych artystów oraz grupy taneczne. Gwiazdą wieczoru był występ Zespołu Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia.   
  Nagrody za zwycięskie potrawy oraz  największe ziemniaki wręczyli: Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Maria Krawiec – Wójt Gminy Lisków oraz Szymon Wdowczyk Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
   
  Lista laureatów w poszczególnych konkursach:
   
  Konkurs na potrawę ziemniaka:
   
  I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Będziechowie (pow. turecki) – „Ziemniaczane love”, czyli ziemniaczana zupa krem w pieczonym ziemniaku z żelaznymi kluskami z szarpaną kaczką – nagroda 1500 zł;
  II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Dębe - Szkurłaty Swojskie babki (pow. kaliski)  - „Kartacze” – nagroda 1000 zł;
  III miejsce: Gminna rada Kobiet w Gołuchowie (pow. pleszewski) – „Kurczę pieczone farszem pyrczanym nałożone” – nagroda 700 zł;
   
  Wyróżnienia:
   
  1. Koło Gospodyń Wiejskich w Lądku, „Szagówki naturalne i rustykalne” – nagroda 500 zł;
  2. Koło Gospodyń Wiejskich Żeronice, „Kluchy chłopa” – nagroda 500 zł;
  3. Koło Gospodyń Wiejskich Chocz, „Rzadkie pyrki w chlebku zwieńczone pyrczanym pączkiem” – nagroda 500 zł;
  4. Koło Gospodyń Wiejskich Kołaczkowianki w Kołaczkowie, „Gołąbki ziemniaczane w sosie z grzybów leśnych” – nagroda 500 zł;
  5. Koło Gospodyń Wiejskich Mączniki, „Placuszki ziemniaczane z dżemem i obierek z ziemniaka” – nagroda 500 zł;
  6. Koło Gospodyń Wiejskich w Mącznikach, „Ziemniaczane spaghetti” – nagroda 500 zł; 
  7. Maja Dymowska, „Kartoflanka na kaczce” – nagroda 500 zł;
  8. Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebienicach, „Chłopski kociołek” – nagroda 500 zł;
  9. Koło Gospodyń Wiejskich Giecz, „Placek po kasztelańsku” – nagroda 500 zł,
  10. Koło Gospodyń Wiejskich w Albertowsku, „Prażuchy z albertowskej pyry” – nagroda 500 zł.
   
  Konkurs na największą pyrę:
   
  I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Modła Królewska (powiat koniński), waga pyry: 1,668 kg – nagroda 1000 zł;
  II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Rychwał (powiat koniński), waga pyry: 1,492 kg – nagroda 700 zł;
  III mijesce ex aequo: Gminna Rada Kobiet w Gołuchowie (powiat pleszewski) i Koło Gospodyń Wiejskich w Krzykosach (powiat średzki), waga pyr: 1490 g, nagrody po 500 zł.  

  Galeria zdjęć: