trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Przedstawiciele pięciu regionów rozmawiali o współpracy

  Wicemarszałek Wojciech Jankowiak wziął udział w spotkaniu z Minister Finansów i Spraw Europejskich Kraju Związkowego Brandenburgia Katrin Lange. W spotkaniu, które odbyło się w brandenburskim Zamku Neuhardenberg rozmawiano o współpracy pomiędzy Brandenburgią, Wielkopolską, Mazowszem, Dolnym Śląskiem, Pomorzem Zachodnim i  Lubuskim.

  Rozmowy dotyczyły między innymi możliwości rozwoju współpracy międzyregionalnej polsko-brandenburskiej w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej, wymiany stażowej, czy wyzwań transportowych w metropoliach.

  Minister Katrin Lange chwaliła partnerskie samorządy w Polsce za pomoc udzielaną osobom uciekającym z objętej wojna Ukrainy: - Zwłaszcza urzędy marszałkowskie stanęły na wysokości zadania. Pamiętam pociągi z uchodźcami, które widziałam podczas wizyt w Polsce. Bo w czasie trzech lat mojego urzędowania miałam okazję odwiedzić wszystkie partnerskie regiony Brandenburgii w Polsce. Każdy z nich ma swoją specyfikę.

  Zwracając się do Wojciecha Jankowiaka Katrin Lange mówiła: - Panie Marszałku, współpraca pomiędzy Wielkopolską i Brandenburgią rozwija się w różnych dziedzinach. Wymienialiśmy się doświadczeniami chociażby w zakresie restrukturyzacji energetyki. Miejscem naszego wspólnego zaangażowania jest Zamek Trebnitz - Centrum Edukacji i Spotkań. Spotkań także młodych ludzi z naszych regionów. A zbliżanie młodych ludzi jest szczególnie ważne w rzeczywistości postcovidowej – podkreślała Katrin Lange.

  Wicemarszałek Jankowiak przypomniał, że w trwającym roku przypada jubileusz dwudziestolecia partnerstwa pomiędzy Wielkopolską i Brandenburgią. – Przy pomocy Zamku Trebnitz wydarzenie to zorganizujemy z pewnością z odpowiednią oprawą. A tematów do rozmów i wymiany doświadczeń mamy wiele, należą do nich technologie wodorowe, czy wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania kolei. Już w przyszłym tygodniu przedstawiciele Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu wyruszą do Poczdamu, gdzie między innymi z brandenburskimi partnerami spotkają się na polsko-niemieckim szczycie kolejowym. W planach mamy też spotkania w ramach polsko-niemieckiej komisji międzyrządowej, a w maju w Poznaniu zorganizujemy Okrągły Stół Partnerstwa Odry. Interesuje nas też wymiana młodzieży, współpraca na poziomie Unii Europejskiej, czy brandenburskie rozwiązania w zakresie zarządzania kryzysowego – mówił Wojciech Jankowiak. 

  Spotkanie odbyło się 2 lutego, a poza Wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem i Minister Katrin Lange, wzięli w nim udział między innymi Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska i Krzysztof Bramorski - Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. kontaktów międzynarodowych.

   


  Galeria zdjęć: