trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Premiera książki "WIWAT! Saga Wielkopolska"

  Z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego została wydana książka "WIWAT! Saga Wielkopolska" autorstwa prof. Marka Hendrykowskiego. Jej premiera odbyła się w poniedziałek 4 grudnia.

  W poniedziałek 4 grudnia 2023 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się spotkanie autorskie z prof. Markiem Hendrykowskim, promujące jego najnowszą książkę – "WIWAT! Saga Wielkopolska".

  - Dzięki pracy znakomitego poznańskiego filmoznawcy i polonisty, prof. Marka Hendrykowskiego, możemy odbyć tę fascynującą podróż w przeszłość – od wojny francusko-pruskiej, przez Powstanie Wielkopolskie, po wojnę polsko-bolszewicką, z powieścią "Wiwat. Saga wielkopolska". Literacki pejzaż tamtych czasów bogaty jest nie tylko w istotne wydarzenia, ale również wybitne postacie – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  "WIWAT! Saga Wielkopolska" to opowieść o dziejach Wielkopolski lat 1870-1920. Od wojny francusko-pruskiej, przez Powstanie Wielkopolskie, po wojnę polsko-bolszewicką. Barwne ludzkie losy, galeria przeróżnych – znanych i mało znanych – postaci przedstawionych ze znawstwem historycznych realiów. 

  Literacki pejzaż tamtych czasów bogaty jest nie tylko w istotne wydarzenia historyczne, ale również wybitne postacie, takie jak choćby Karol Marcinkowski, Emilia Szczaniecka, Dezydery Chłapowski, Augustyn Szamarzewski i wiele innych. To opowieść o polskości Wielkopolan, ich walce z germanizacją, bismarckowskim Kulturkampfem (np. dzieci wrzesińskie). Akcja toczy się w wielu miejscach: w ówczesnym Poznaniu, Paryżu, Berlinie, Gnieźnie, Śmiglu, Wolsztynie, Turwi, Zakopanym, Warszawie, na polach bitewnych Prus Wschodnich, Francji i Flandrii, na Kresach, a nawet w Nowym Jorku i Teksasie.

  Publikacja została wydana z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a jej partnerem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

   


  Galeria zdjęć: