trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Prawie 5 mln zł dofinansowania z WRPO 2014+ na badania dna oka u diabetyków

    *4 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał umowę wartą ponad 5 mln zł na realizację Programu profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim w ramach Poddziałania 6.6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne. Projekt będzie realizowany przez Fundację Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21” w partnerstwie z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W imieniu Fundacji umowę podpisał jej prezes prof. Andrzej Edward Grzybowski.*

    Wsparciem w ramach projektu objętych zostanie 43 290 diabetyków, którzy zostaną przebadani w kierunku zdiagnozowania retinopatii cukrzycowej poprzez wykonanie badania profilaktycznego dna oka za pomocą aparatu z funkcją automatycznej oceny zdjęć. Badania będą przeprowadzane w około 30 poradniach diabetologicznych zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego. Uzupełnieniem powyższych działań będzie prowadzona na szeroką skalę edukacja w zakresie retinopatii cukrzycowej.

    "Jest to działanie związane z rynkiem pracy. Chodzi w nim bowiem o to, aby wspierać aktywność zawodową pracowników poprzez realizowanie programów prozdrowotnych, obejmujących i profilaktykę, i leczenie. Dzięki temu, pomimo różnego rodzaju zagrożeń zdrowia, będziemy mogli wrócić jak najszybciej do pracy i podjąć aktywność zawodową. To ważne, bo - jak wiemy - rąk do pracy w naszym województwie w nadmiarze nie ma. Programy prozdrowotne dotyczą różnych dziedzin medycyny. Podpisywaliśmy umowy na realizację programów związanych z chorobami nowotworowymi, układu krążenia, układu oddechowego i psychiatrii. Między innymi one wpływają na to, że krócej lub dłużej funkcjonujemy na rynku pracy. W dzisiejszym programie związanym z chorymi na cukrzycę i jej powikłania, chodzi nie tylko o profilaktykę, ale także dużą akcję informacyjną, która dotrze do chorych, ale i zdrowych, by byli świadomi wszystkich zagrożeń związanych z cukrzycą." - mówił Wicmerszałek Wojciech Jankowiak.

     


    Galeria zdjęć: