Ponad 1,5 tysiąca uczestników konferencji „Między szkołą a rynkiem pracy”


Ogólnopolska konferencja online „Między szkołą a rynkiem pracy” jest już za nami. W poniedziałek, nietypowo, bo w godzinach popołudniowych, na 3,5 godziny wielkopolskie Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego wraz z Akademią Webinaru zatrzymały w sumie ponad 1,5 tysiąca osób przed ekranami swoich laptopów, tabletów i smartfonów.

Pierwsza wirtualna konferencja z zakresu doradztwa zawodowego, zorganizowana na taką skalę przez jednostki Samorządu Województwa Wielkopolskiego, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem oraz uznaniem wśród uczestników. Wzięli w niej udział nie tylko edukatorzy, doradcy zawodowi, ale także przedstawiciele pracodawców, instytucji rynku pracy, samorządowcy i reprezentanci placówek rządowych – mówi Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Podczas webinarium wystąpiło siedmioro specjalistów: Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, wieloletni Kurator Oświaty, prof. dr hab. Małgorzata Rosalska z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dr Henryk Jarosiewicz z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Sławomir Szymczak z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie, Anna Stokowska z Fundacji Katalyst Education, Mapy Karier, Ewa Tomczak z Design Thinking w Szkole oraz Michał Wlaźliński z Fundacji Lean Education.

Zagadnienia poruszane przez gości dotyczyły różnych sfer doradztwa zawodowego, jednak wszystkie sprowadzały się do wspierania ucznia w wyborze właściwej ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz zrozumienia jego zachowań i decyzji. Tematyka spotkania została pozytywnie oceniona przez osoby biorące w nim udział. Z ankiet przeprowadzonych po wydarzeniu wynika, że konferencja obejmowała treści i umiejętności, które znajdą zastosowanie w życiu osobistym i zawodowym w przypadku aż 92% jej uczestników i tym samym pozwoliła uzupełnić posiadaną już wiedzę. Poziom satysfakcji uczestników po konferencji wynosi 97%. Większość osób wskazywała w badaniu także, że gdyby nie przyjęta forma wirtualna konferencji, nie mieliby okazji wziąć udziału w takim wydarzeniu, podkreślając jednocześnie, że było ono zorganizowane w sposób profesjonalny i na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. To zasługa wielkopolskich CWRKDiZ.

Działania naszych jednostek pięknie wpisały się w potrzeby osób zaintesowanych edukacją i rynkiem pracy nie tylko z naszego regionu, ale okazuje się, że z całego kraju. Podczas konferencji na czacie widzieliśmy komentarze uczestników, którzy pisali, że takie centra powinny być tworzone systemowo w każdym województwie – podkreśla Marzena Wodzińska, dodając, że wydarzenie to miało również charakter promocji Wielkopolski, co z pewnością się udało.

Uczestnicy również zgłaszali potrzebę zorganizowania kolejnych tego typu spotkań. Jak zapewniają organizatorzy - podobne inicjatywy z pewnością będą jeszcze w tym roku realizowane.

Konferencja była objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Nagranie z całej konferencji dostępne jest pod linkiem: https://bit.ly/VIDEO-konferencja-miedzy-szkola-a-rynkiem-pracy-18-05-2020


Galeria zdjęć:

  • Ponad 1,5 tysiąca uczestników konferencji „Między szkołą a rynkiem pracy”
  • Ponad 1,5 tysiąca uczestników konferencji „Między szkołą a rynkiem pracy”
  • Ponad 1,5 tysiąca uczestników konferencji „Między szkołą a rynkiem pracy”
  • Ponad 1,5 tysiąca uczestników konferencji „Między szkołą a rynkiem pracy”
pdf    drukuj    drukuj