trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Piknik na FEST! zawitał do Kalisza. Tysiące osób bawiły się na Polach Marsowych

  Piknik na FEST! w Kaliszu przyciągnął tysiące mieszkańców! W sobotę 29 czerwca na kaliskich Polach Marsowych świętowaliśmy drugie święto Wielkopolski. Na scenie zaprezentowali się Sorry Boys, Karaś/Rogucki, Fisz Emade Tworzywo oraz LemON. – Cieszę się, że zechcieliście nas poznać – zwrócił się do kaliszan podczas pikniku Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 

  - Cieszę się, że przyjęliście nasze zaproszenie na prezentację tego, czym się zajmuje Samorząd Województwa oraz wieczorny koncert – zwrócił się do osób zgromadzonych na Pikniku na FEST! Marszałek Marek Woźniak. - To dwie odsłony naszej oferty dla kaliszan, dla Południowej Wielkopolski w ramach obchodów Święta Wielkopolski. Idea pikników powstała w ubiegłym roku, na 25-lecie powstania samorządu województwa. Uznaliśmy wtedy, że należy mówić o samorządzie wojewódzkim, bo wiele osób nie ma pełnej wiedzy o tym, czym się zajmujemy i ponad 90 naszych instytucji, które pomagają mieszkańcom. To opieka zdrowotna, edukacja, kultura, ochrona środowiska i wiele innych aktywności. Chcemy je przybliżyć w formie miasteczka samorządowego – dodał Marszałek.

  - Kalisz, po Poznaniu miał pierwszeństwo w zorganizowaniu pikniku, ponieważ jest drugim pod względem wielkości ośrodkiem miejskim w regionie. Ma też piękną historię. To w tym mieście się urodziłem – zaznaczył Marek Woźniak. Marszałek podziękował też Krystianowi Kinastowskiemu, Prezydentowi Kalisza za partnerstwo w wydarzeniu.

  Podczas wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla osób w każdym wieku. Tegoroczna, druga odsłona Pikniku na FEST!, odbyła w sobotę 29 czerwca na Polach Marsowych w Kaliszu. Festyn rozpoczął się o godz. 12.00, a tuż po godz. 17.00 na scenie pojawiły się pierwsze muzyczne gwiazdy. W tym roku wystąpili Sorry Boys, Karaś/Rogucki, Fisz Emade Tworzywo, a na finał – LemON. 

  Sercem festynu było Miasteczko Samorządowe. To tutaj na uczestniczki i uczestników czekały piknikowe atrakcje. Można się było dowiedzieć, czym zajmują się departamenty i biura Urzędu Marszałkowskiego, także marszałkowskie instytucje i jednostki. Pokazaliśmy jak ważne dla Samorządu są inwestycje w gospodarkę, transport, zdrowie, edukację, sport, kulturę i ochronę środowiska.

  W trakcie kaliskiej edycji pikniku można było m.in. wykonać RTG klatki piersiowej, badanie dna oka, spirometrię, analizę składu ciała, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi. Działał również mammobus i onkobus. 
  W programie pojawiły się wydarzenia pokazy i zabawy z sumo oraz zajęcia z szermierki. Nie zabrakło twórczych warsztatów oraz atrakcji dla najmłodszych.

  - Ostatnie 20 lat w Unii Europejskiej były dobre dla Wielkopolski i Kalisza. Mnóstwo pieniędzy popłynęło tutaj z urzędu marszałkowskiego, który jest dysponentem środków unijnych w ramach ostatniej perspektywy. To było około 70 milionów euro, ale już kolejne 44 miliony czekają na wykorzystanie nie tylko w Kaliszu, ale w całej aglomeracji. Dziękuję za tę inicjatywę. Cieszę się, że piknik zawitał do aglomeracji kalisko-ostrowskiej, gdzie mieszka prawie 400 tysięcy osób – powiedział Krystian Kinastowski, Prezydent Kalisza.

  Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznego pikniku świętowaliśmy 25-lecie Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Obchodzona w tym roku 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej jest dobrą okazją, żeby przypomnieć i pokazać, jak fundusze unijne wpłynęły na działania samorządu, rozwój regionu i poprawę warunków życia Wielkopolanek i Wielkopolan.

  Organizatorem pikniku był Samorząd Województwa Wielkopolskie. Partnerem kaliskiej edycji wydarzenia było Miasto Kalisz.

   


  Galeria zdjęć: