trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek zaprasza na PIKNIK NA FEST!

  AGNIESZKA CHYLIŃSKA, MEZO, BIBOBIT i ØRGANEK zagrają na polanie przed Dzwonem Pokoju w Parku Cytadela w Poznaniu w sobotę 10 czerwca 2023 roku, w ramach  urodzinowej imprezy plenerowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego PIKNIK NA FEST! Marszałek Marek Woźniak, gospodarz regionu, zaprasza od godziny 13.00 do 22.00 do odwiedzenia naszego, wielkopolskiego miasteczka wszystkich, którzy chcą się dobrze bawić, a jednocześnie dowiedzieć czegoś więcej o tym, czym jest samorząd województwa i czym się zajmujemy. WSTĘP WOLNY!

  25 lat temu powstał samorząd województwa. Jak mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego: „Mamy co świętować. Taki jubileusz to dobra okazja, żeby zaznaczyć naszą obecność w przestrzeni publicznej. Taka promocja jest potrzebna, bo nie każdy mieszkaniec naszego regionu ma świadomość istnienia naszego samorządu. A przecież odpowiadamy za wiele dziedzin życia ważnych dla każdego z nas, jak choćby opieka zdrowotna, komunikacja kolejowa, drogi, kultura czy ochrona środowiska”. I dodaje „Jesteśmy dziś jednym z najdynamiczniej rozwijających się województw w Polsce. Jestem dumny z Wielkopolski, nowoczesnego regionu aktywnych ludzi!”. 

  Podczas pikniku pokażemy między innymi, że stawiamy na: wodór, bo chcemy dbać o klimat;  na gospodarkę przyszłości, bo tylko taka da nam szansę konkurować na europejskim i światowym rynku; na nowoczesne technologie i innowacje; na nasze bezpieczeństwo na drogach; na skuteczne wykorzystanie funduszy Unii Europejskiej będących w naszej dyspozycji, bo pobudzają rozwój we wszystkich sferach naszego życia; na edukację i skrojone na miarę rynku nauczanie zawodowe; na kulturę, zarówno tę nowoczesną, jak i te działania, których celem jest ochrona naszego dziedzictwa historycznego; na sport i turystykę, bo mamy się czym w Wielkopolsce chwalić; rolnictwo i nasze unikatowe smaki regionu, a także dobrostan pszczół; na ochronę zdrowia, ale też profilaktykę zachorowań; na wygodny i nowoczesny transport kolejowy, ale i dbałość o nasze zabytkowe perełki z parowozowni Wolsztyn. 

  Zaplanowaliśmy wiele atrakcji dla osób w każdym wieku. PROGRAM I MAPA PONIŻEJ W ZAŁĄCZNIKACH

  W trakcie wydarzenia PIKNIK NA FEST! będzie można m.in.: skorzystać z konsultacji ze specjalistami i badań RTG, USG oraz odwiedzić mammobus i cytobus, a także dowiedzieć się więcej o skutkach uzależnień, biorąc udział w wyścigach w alkogoglach i narkogoglach. 

  Na stoisku Instytutu Genetyki Człowieka PAN dowiemy się, skąd biorą się  nowotwory krwi. Pod mikroskopem będzie można zobaczyć, jak wyglądają zdrowie i chore białe krwinki. W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z budową cząsteczki DNA, RNA czy chromosomów. Będzie można pozostawić na swojej skórze BioTatuaż.

  Na odwiedzjących czeka szeroka oferta warsztatów, w tym florystycznych i fryzjerskich, porad kosmetycznych czy pokazów makijażu. 

  Nie zabraknie gier i zabaw dla dzieci.  Będą dmuchańce i bańki mydlane. Tor skimboardowy i kolejka Pecna. Warsztaty plastyczne, teatralne i sportowe, liczenie motyli oraz malowanie twarzy.

  Kulturalnie będzie można uczestniczyć w warsztatach wyklejanek z Szymborskiej, spotkaniach z twórcami piszącymi o Wielkopolsce, zrobić profesjonalny makijaż sceniczny czy wybrać się na spacer edukacyjny po Cytadeli z udziałem przewodnika z naszego Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Będzie replika Fokker'a - samolotu zdobytego przez Powstańców Wielkopolskich oraz miasteczko powstańcze. 

  W strefie sportu zagoszczą zapasy, szermierka, piłka nożna czy koszykówka. Spotkamy się z olimpijczykiem Tadeuszem Michalikiem. 

  Wraz z policyjnym Pyrkiem będzie można dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie. Będą symulatory zderzeń, dachowania, ale i jazdy pociągiem. Wizję podróży do przyszłości przybliży samochód wodorowy. 

  Zachęcamy do przyjechania na Cytadelę rowerem. Będzie specjalny rowerowy parking, a  swoje dwuślady będzie można oznakować  w strefie policyjnej. 

  Osoby, które dotrą na nasz Piknik do Poznania pociągiem Kolei Wielkopolskich (KW) lub POLREGIO (PR), na dowolną stację, będą miały zagwarantowaną bezpłatną podróż powrotną. Uczestnicy Pikniku, którzy będą posiadać ważny, jednorazowy bilet z dnia 10 czerwca (także w formie elektronicznej) powinni zgłosić się na stoisko KW, gdzie otrzymają potwierdzenie obecności na Pikniku.

  Nie zabraknie smakołyków  w strefie Smaki Regionu i w foodtrackach. Wytchnienie znajdziemy w strefie chillout. 

  Przed finałowym koncertem Agnieszki Chylińskiej z Zespołem zrobimy rodzinnie zdjęcie Wielkopolan z drona. 
    
  Do zobaczenia w sobotę 10 czerwca w Parku Cytadela w Poznaniu – pokażmy, że jesteśmy dumni z Wielkopolski!

  PROGRAM KONCERTÓW:
  - 13.15 MEZO
  - 18.30 BIBOBIT 
  - 19.30 ØRGANEK
  - 21.00 AGNIESZKA CHYLIŃSKA Z ZESPOŁEM

  Scenariusz oraz mapa Pikniku pod galerią zdjęć, w "plikach do pobrania". 

  Przypomnijmy, 5 czerwca 1998 r. podjęto historyczną decyzję o utworzeniu samorządu województw. W stosownej ustawie czytamy, że „Mieszkańcy województwa tworzą z mocy prawa regionalną wspólnotę samorządową. (…). Ilekroć w ustawie jest mowa o województwie lub samorządzie województwa, należy przez to rozumieć regionalną wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium”. Przyjęliśmy zatem, że w drugą sobotę czerwca zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania, pomyślanego jako zaproszenie do wielopokoleniowego festynu. Chcemy pokazać, czym zajmujemy się na co dzień, pracując w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, a także w wielu marszałkowskich instytucjach – teatrach, szpitalach, szkołach czy kolejach.  

   

  Jako organizatorzy wydarzenia zastrzegamy sobie prawo do wprowadzenia zmian do jego ostatecznego kształtu.