trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Partnerskie regiony spotkały się na Targach Grüne Woche

  21 stycznia 2023 r. na Targach Gruene Woche w Berlinie, odbyło się spotkanie polskich regionów partnerskich Brandenburgii, w którym delegacji wielkopolskiej przewodniczył Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. W spotkaniu z Ministrem Rolnictwa Brandenburgii uczestniczyli również Wicemarszałkowie Województw Lubuskiego i Zachodniopomorskiego.
   
  Głównymi tematami były wspólna polityka rolna EU, współpraca regionalna na rzecz rewitalizacji Odry oraz przyszła współpraca partnerska. Strony rozmawiały również o problemach, z jakimi boryka się rolnictwo zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. - Zmagamy się z afrykańskim pomorem świń, ptasią grypą - powiedział Wicemarszałek Grabowski. Dodał, że obecnie rolnicy są w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ z jednej strony spada np. cena mleka, a z drugiej strony rosną ceny energii. Dlatego Województwo Wielkopolskie, aby wzmacniać obszary wiejskie wykorzystuje przeznaczone na ten cel fundusze oraz wprowadza programy i działania perspektywiczne. Planujemy także powołanie Wielkopolskiej Rady Rolniczej.
   
  Podczas  Targów Wicemarszałek Krzysztof Grabowski spotkał się m.in. z Lucią Puttrich – Minister ds. Federalnych i Europejskich w Hesji. Minister wyraziła swoje zadowolenie z wieloletniej współpracy Hesji z Wielkopolską. „Jest to jedno z naszych najaktywniejszych partnerstw, które bardzo cenimy” - powiedziała. 
   
  Przypomnijmy: 87. edycja Międzynarodowych Targów Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa Grüne Woche, odbyła się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Targi te są jednym z najbardziej znanych wydarzeń w Niemczech, które odwiedza każdego roku ponad 400 000 gości. Ponad 1 400 wystawców z ponad 60 krajów prezentuje min. żywność oraz regionalne specjały. Ponadto targi stanowią miejsce rozmów o aktualnych problemach społecznych, takich jak ochrona klimatu, zarządzanie recyklingiem, ochroną zasobów i zrównoważone użytkowanie gruntów. Międzynarodowe Targi Grüne Woche to również miejsce w którym odbywa się Światowe Forum ds. Żywności i Rolnictwa. Wydarzenie jest międzynarodową konferencją, poświęconą kluczowym zagadnieniom w światowym rolnictwie i przemyśle spożywczym. Punktem kulminacyjnym jest spotkanie ponad 70 Ministrów Rolnictwa.

  Galeria zdjęć: