PAMIĘTAJĄ O WOŁYNIU


„Sejmik Województwa Wielkopolskiego pochyla się w sposób szczególny nad ofiarami krwawych wydarzeń na Wołyniu, wywołanych nacjonalizmem i nienawiścią narodowościową, których obchodzimy 76 rocznicę. Wydarzenia te, znane historii jako Rzeź Wołyńska, miały swoją kumulację podczas tzw. Krwawej Niedzieli – 11 lipca 1943 roku. Wszystkim pomordowanym w tamtym czasie na Wołyniu – w zdecydowanej większości Polakom, ale również Rosjanom, Ukraińcom, Żydom, Ormianom oraz Czechom, a także członkom ich rodzin, składamy należny hołd, zapewniając, że pamięć o tej zbrodni nigdy nie zaginie” – to fragment stanowiska sejmiku (cała jego treść – w załączniku) przyjętego przez radnych podczas lipcowej sesji. Do treści dokumentu zaproponowanej przez Małgorzatę Stryjską z PiS wniesiono poprawki zgłoszone przez radnych klubów koalicyjnych i ostateczną treść uchwały sejmik przyjął jednogłośnie.
Podczas sesji radni dyskutowali też m.in. o działalności centrów wsparcia rzemiosła, kształcenia dualnego i zawodowego oraz o ubiegłorocznych wynikach spółek prawa handlowego z udziałem województwa wielkopolskiego. Efektem debaty nad tym ostatnim zagadnieniem ma być wrześniowe wspólne posiedzenie komisji zajmujących się kulturą fizyczną i turystyką w sejmiku i poznańskiej radzie miasta, poświęcone przyszłości spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola.
Sejmik zadecydował też o nadaniu jednej z sal posiedzeń w UMWW imienia zmarłego w tym roku pierwszego marszałka województwa Stefana Mikołajczaka.


Galeria zdjęć:

  • PAMIĘTAJĄ O WOŁYNIU
  • PAMIĘTAJĄ O WOŁYNIU

pdf    drukuj    drukuj