trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O PERSPEKTYWACH NA RYNKU MLEKA

    Styczniowe obrady sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się na wyjeździe, w gościnnych progach Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole. Poprowadził je przewodniczący komisji Czesław Cieślak, który od 30 lat pełni też funkcję prezesa zarządu tej spółdzielni.

    Najpierw prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Przemysław Jagła oraz Czesław Cieślak omówili aktualne problemy związane z produkcją mleka. Dyskutowano m.in. o rosnących kosztach środków produkcji, zbóż i pasz, o znaczących wzrostach cen energii elektrycznej i gazu dla przedsiębiorców, o wpływie wojny w Ukrainie na eksport. Zastanawiano się też, jakie są perspektywy rozwoju dla branży mleczarskiej w czasach wysokiej inflacji i groźby spowolnienia gospodarczego w Europie i na świecie.

    Następnie radni i goście obejrzeli hale produkcyjne OSM w Kole. Firma zatrudnia obecnie ponad 700 pracowników w centrali w Kole oraz w oddziałach w: Grodkowie, Ostrowie Wielkopolskim i Koninie. Jej produkty (np. mleko, serki, masła, śmietany, pasty) są znane na rynku krajowym i za granicą. Spotkać je można nie tylko w małych wiejskich sklepikach, ale głównie w marketach wielkich sieci handlowych. Zakład cały czas zwiększa skup mleka, instaluje nowoczesne linie technologiczne, rozwija eksport.

    Ponadto podczas posiedzenia radni przyjęli sprawozdanie z prac komisji za 2022 rok.


    Galeria zdjęć: