trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nowy kształt Szlaku Piastowskiego?

  Szlak Piastowski w kształcie charakterystycznej ‘ósemki’ już niebawem może przejść do historii. Trwają prace nad gruntowną inwentaryzacją tego najbardziej znanego w Polsce turystycznego szlaku. Zadania tego podjęła się Rada Programowo - Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego powołana przez Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


  Rada Programowo – Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego została powołana 14 czerwca w Poznaniu. Składa  się z gremium naukowców oraz przedstawicieli samorządów i instytucji odgrywających największe znaczenie w dziedzinie turystyki kulturowej na szlaku.
  Na członków Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego zostali powołani:
  •    prof. dr hab. Hanna Kóćka – Krenz,  dyrektor Instytutu Prahistorii UAM
  •    prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk, kierownik zakładu historii średniowiecznej Instytutu Historii UAM
  •    prof. dr hab. Andrzej Wyrwa, zakład historii średniowiecznej Instytutu Historii UAM
  •    Aleksander Starzyński, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
  •    Jacek Wrzesiński, Przewodniczący Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”
  •    Dr Armin Mikos von Rohrscheidt, specjalista ds. turystyki kulturowej, współwłaściciel Biura Podróży KulTur.pl
  oraz m. in. przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich Województw Wielkopolskiego i Kujawsko – Pomorskiego i specjalistów od turystyki.

  Geneza powołania Rady sięga roku 2009, kiedy to w listopadzie w Gnieźnie odbyło się Forum Rozwoju Szlaku Piastowskiego, w którym udział wzięli przedstawiciele samorządów zlokalizowanych na trasie szlaku, przedstawiciele branży turystycznej oraz zarządcy obiektów turystyczno – kulturowych. Forum powołało zespół roboczy, który poprosił o pomoc i zaangażowanie w inwentaryzację i przebudowę Szlaku Piastowskiego Samorządy Województw Wielkopolskiego i Kujawsko – Pomorskiego.

  Aktualnie na Szlaku Piastowskim znajduje się bardzo dużo miejsc i obiektów nie mających związku z istotą szlaku. Natomiast poza jego obecną trasą znaleźć można sporo nieznanych obiektów, które spełniają kryteria przyjęte dla ‘nowego’ Szlaku Piastowskiego.

  W najbliższym czasie Rada zajmie się sprawdzeniem i weryfikacją miejsc i obiektów położonych w ramach nowego przebiegu Szlaku Piastowskiego, a następnie promocją Szlaku i organizacją turystyczną – zapewnieniem dostępności do atrakcji turystycznych, ich oznaczeniem itp.

  Kolejne posiedzenie Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego zaplanowano w dniu 6 września w Gnieźnie.
   

   

  Autorką tekstu jest Pani Agnieszka Rzempała-Chmielewska Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie