Nowy e-magazyn „Nasz Region” nr 10 (5)/2020


Nasz Region 10Solidarność – to jedno z najczęściej wymienianych słów w czerwcowym e-magazynie unijnym. Dlaczego? Zajrzyj do nowego numeru!

Ukazał się dziesiąty numer e-magazynu „Nasz Region”. Tworzymy go z myślą o Czytelnikach, którzy szukają aktualnych informacji o tym, jak zmienia się Wielkopolska dzięki Funduszom Europejskim.

W tym numerze kontynuujemy temat „Fundusze a koronawirus”, jednak tym razem, dokonujemy pierwszych podsumowań. Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników dwie rozmowy specjalne. O reakcji UE na wybuch pandemii opowiada Marc Lemaître, Dyrektor Generalny, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Komisja Europejska w wywiadzie „Europejska solidarność w czasach koronawirusa”. Z kolei Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego opowiada o najważniejszych przesunięciach i potrzebie wzmacniania polityki spójności w wywiadzie „Silna Europa zaczyna się od regionów”.

W czasie pandemii nie brakuję nam również solidarności, takiej zwykłej – życiowej. To widać na przykładzie działalności podmiotów ekonomii społecznej, które, na co dzień ratują najbardziej potrzebujących, a dzisiaj same potrzebują pomocy. Mimo rynkowych perturbacji, większość z nich stara się przetrwać ten niełatwy okres. Na jaką pomoc mogą liczyć z UE i jak pomagają najsłabszym życiowo? Przeczytaj artykuł „Ekonomiczna solidarność w czasie pandemii”.

Pozostając w temacie solidarności, ale rozszerzając o wątek społecznej wrażliwości, chcemy również zwrócić uwagę na innych problem – otóż samotności, którą odczuwają jeszcze boleśniej seniorzy w przymusowej izolacji. W trudnych momentach pomoc niosą teleasystenci, oferujący poza opieką medyczną, wsparcie starszych codzienną rozmową. Taka działalność jest również dofinansowywana z WRPO 2014+. Jak ona wygląda w praktyce? Przeczytaj artykuł „Ważna rola teleasystenta”.

Instytucje kultury mocno doświadczyły skutków epidemii. Zaglądamy do naszych beneficjentów unijnych i pytamy jak sobie radzą w tych trudnych czasach. Polecamy reportaż „Wiara, nadzieja, miłość: kultura w czasach zarazy”. Dyrektorzy instytucji kultury z Poznania, Piły i Kościana przekonują, że bez kultury nie da się funkcjonować – także w czasie narodowej kwarantanny. Okazuje się, że „kultura: przez wiele tygodni zamrożona w realu, tętniła jednak życiem w sieci”.

Zachęcamy również do wysłuchania wideokonferencji o ofercie unijnej dla wielkopolskich firm, która znajduję się pod artykułem „Unia wzmacnia przedsiębiorców”.

Cały e-magazyn jest dostępny tutaj


Galeria zdjęć:

  • Nowy e-magazyn „Nasz Region” nr 10 (5)/2020
pdf    drukuj    drukuj