trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nagrody i stypendia Marszałka dla ludzi kultury rozdane!

  W siedzibie Polskiego Teatru Tańca Marszałek Marek Woźniak wręczył nagrody oraz stypendia ludziom kultury. Wyróżnienia te trafiły do rąk zarówno artystów, jak i osób upowszechniających oraz chroniących kulturę w całej Wielkopolsce.

  Doroczne nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od 2003 roku. W gronie wyróżnionych w latach ubiegłych znaleźli się m.in. Krystyna Feldman, Małgorzata Musierowicz, Krzysztof „Grabaż” Grabowski czy Lech Raczak, a także Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Stypendia po raz pierwszy przyznano w 2005 roku. Stypendystami Marszałka byli między innymi śpiewaczka Marta Wryk, pianista Jacek Kortus, reportażysta Filip Springer czy członkini zespołu Dagadana - Dagmara Gregorowicz.

  - Spotykamy się co roku po to, żeby uhonorować osoby zasłużone w kulturze i zauważyć oraz wspomóc tych, którzy mają na nią pomysł. Tych propozycji – od wydania płyty, książki po stworzenie dzieła artystycznego - było tak wiele, że w zasadzie każda aktywność kulturalna pojawiała się wśród naszych stypendystów. To dowód na to, że kultura w Wielkopolsce ma wielu pasjonatów, aktywnych uczestników, wielu utalentowanych ludzi. Co jest szczególnie ważne z perspektywy Samorządu Województwa, nie zawsze te osoby prowadzą swoje aktywności w stolicy Wielkopolski. To dla nich większe wyzwanie, ponieważ często brakuje im bezpośredniego kontaktu ze najbogatszym środowiskiem kultury. Dlatego chcemy je także zauważać – mówił Marek Woźniak.

  Zarząd Województwa Wielkopolskiego na początku podjął decyzję o przyznaniu stypendiów na rok 2022 i nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury za rok 2021.

  W trakcie gali przyznano 8 nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz 48 stypendiów. 

  Nagrody i stypendia są ważną formę mecenatu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz promocji najciekawszych działań kulturalnych w regionie. W tym roku przeznaczono 350 tys. złotych dla stypendystów i 120 tys. złotych dla laureatów nagród za 2021 rok.

  - Mamy nadzieję, że wszyscy ci, którzy funkcjonują w wielkopolskiej kulturze, widzą naszą troskę, wyrażającą się nie tylko w utrzymaniu instytucji - od Teatru Wielkiego, przez Teatr Nowy w Poznaniu, teatr w Kaliszu po centra kultury i muzea. To nasz codzienny chleb, nasza powinność. Równolegle wspieramy też organizacje pozarządowe i wreszcie doceniamy oraz honorujemy osoby, które w kulturze mają osiągnięcia i zamierzenia – powiedział Marszałek.

  Po wręczeniu nagród oraz stypendiów na deskach Polskiego Teatru Tańca, będącego instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego, odbył się spektakl „45”.

   Listę stypendystów 2022 i laureatów nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury za rok 2021 znajdą Państwo w załączniku.