trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek przekazał kluczyki do 7 ambulansów, które trafią do Obwodu Charkowskiego

  Podczas spotkania prasowego Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego z Tetianą Jehorową-Łucenko, Przewodniczącą Charkowskiej Rady Obwodowej w środę 6 grudnia zostało przekazanych naszemu  regionowi partnerskiemu w Ukrainie 7 ambulansów z wyposażeniem za blisko 5 mln zł, sfinansowanych z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W spotkaniu wziął udział Wasyl Zwarycz, Ambasador Ukrainy w RP, nasz gość honorowy. 

  SIŁA PARTNERSTWA – WIELKOPOLSKA DLA OBWODU CHARKOWSKIEGO to hasło towarzyszące spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, które zostało także wyeksponowane na ambulansach, które trafią na Charkowszczyznę. Ich przekazanie było możliwe na mocy podpisanej 6 grudnia umowy darowizny, której sygnatariuszami byli: Marszałek Marek Woźniak, Przewodnicząca Tetiana Jehorowa-Łucenko oraz Wiktor Zabaszta, Dyrektor „Centrum Ratownictwa Medycznego i Medycyny Katastrof”.

  - Finalizujemy dziś projekt, który rozpoczęliśmy na początku tego roku. Chcieliśmy wtedy w znaczący, materialny sposób wesprzeć Ukrainę, który zmaga się na co dzień z rosyjską agresją. Solidaryzujemy się z tym heroicznym wysiłkiem narodu ukraińskiego w obronie wolności. Zdajemy sobie sprawę, jak ogromne są straty ludzkie i materialne – podkreślił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. - W pierwszych tygodniach wojny entuzjastów pomocy było wielu, w Polsce pojawił się wtedy wielki, społeczny ruch pomocy uchodźcom ukraińskim. Niestety po wzniosłych chwilach następuje szara codzienność, która już nie jest tak bogata w działania. Dlatego teraz chcieliśmy dać wyraźny sygnał, że pomoc nadal jest potrzebna – dodał Marszałek.  

  Marek Woźniak zaznaczył, że po rozmowach na początku tego roku z Ambasadorem Zwaryczem, na pierwszy plan wybiła się pomoc medyczna dla Ukrainy. - Strona polska przekazała wiele używanych pojazdów, ale my chcieliśmy dać nowy sprzęt – stwierdził. Marszałek przyznał również, że na przekazaniu karetek pomoc dla Ukrainy się nie skończy.  - To nie jest nasze ostatnie słowo. W Wielkopolsce jesteśmy organicznikami, wiemy, że jeśli chce się osiągnąć sukces i zwycięstwo, trzeba być upartym, konsekwentny, być długodystansowcem. Możecie na nas liczyć, bo jesteśmy cały czas z Wami – podkreślił.

  W przyszłym roku Województwo Wielkopolskie ma pomóc ukraińskim partnerom z obwodu charkowskiego w stworzeniu centrum dla weteranów. - To będzie forma wsparcia psychologicznego, rehabilitacyjnego, by osoby poszkodowane w działaniach wojennych mogły normalnie funkcjonować – powiedział Marek Woźniak.

  - To, że w obwodzie charkowskim pojawi się siedem nowych karetek, będzie ogromnym wsparciem, a także informacją dla naszego wspólnego wroga, że stoimy razem – Polska i Ukraina, ramię w ramię. Chciałbym podziękować wszystkim Wielkopolanom za ogromne serce i solidarność z mieszkańcami Ukrainy. Po długim dystansie będzie wspólna, szczęśliwa meta – mówił Wasyl Zwarycz, Ambasador Ukrainy w RP. 

  Z kolei Przewodnicząca Tetiana Jehorowa-Łucenko podkreśliła, że Wielkopolska i Charkowszczyzna udowodniły, czym jest partnerstwo i wzajemne wsparcie. - Marszałek Marek Woźniak jest naszym potężnym sprzymierzeńcem w Europejskim Komitecie Regionów i w innych instytucjach europejskich. Dzięki niemu udało się załatwić wszelkie formalności i otrzymałam zaproszenie, żeby osobiście wystąpić w na tym forum i opowiedzieć, jak realnie wygląda sytuacja w Ukrainie – przyznała Jehorowa – Łucenko. 

  Przypomnijmy, że podczas spotkania Marszałka Marka Woźniaka z Ambasadorem Wasylem Zwaryczem 4 stycznia 2023 roku, Marszałek zadeklarował chęć przekazania konkretnej pomocy rzeczowej i humanitarnej oraz wsparcie zaplecza medycznego stronie ukraińskiej. I tak się stało, bowiem z inicjatywy Marszałka została przyjęta podczas Sesji Sejmiku 30 stycznia tego roku uchwała w sprawie udzielenia pomocy społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy. Samorząd Województwa Wielkopolskiego zabezpieczył na ten cel 5 mln zł (1 mln EUR) 

  Po konsultacjach Marszałka i Ambasadora zadecydowano, że nasza pomoc będzie przekazana w całości do Obwodu Charkowskiego, który jest regionem partnerskim Wielkopolski w Ukrainie od 2002 roku i że będą to karetki z wyposażeniem, które Województwo najpierw zakupi, a następnie przekaże stronie ukraińskiej w formie darowizny. 

  Po sfinalizowaniu przez nas procedury przetargowej zakupiliśmy 7 ambulansów typ B Volkswagen Crafter, wyposażonych m.in. w urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, defibrylatory, nosze główne z transporterami czy przenośne ssaki elektryczne. 

  Miłym, symbolicznym akcentem spotkania 6 grudnia, w Dniu Sił Zbrojnych w Ukrainie, było podziękowanie od Ambasadora Zwarycza w formie dyplomu, przekazanego na ręce Marszałka Woźniaka, na którym czytamy: „PODZIĘKOWANIE dla Pana Marszałka Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego za szczególny wkład w rozwój ukraińsko-polskiego partnerstwa oraz serdeczność, solidarność i wsparcie Ukrainy okazane w obliczu agresji rosyjskiej”.


  Galeria zdjęć: