trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku

  W Gdańsku po raz kolejny świętowano rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce. W programie trwającego cztery dni święta, które stało się już samorządową tradycją, znalazło się sporo ciekawych debat, wykładów i spotkań. W obchodach, na zaproszenie prezydent Aleksandry Dulkiewicz, wziął udział Marszalek Marek Woźniak.

  Święto Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone jest dla uczczenia rocznicy wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca w 1989 roku. Były one pierwszymi częściowo wolnymi wyborami od czasów II wojny światowej, które zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej kraju z systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej.

  Marszałek włączył się w obchody święta we wtorek 4 czerwca. Wziął udział m.in. w debacie samorządowców w Europejskim Centrum Solidarności pod tytułem „Chcemy Polski samorządnej i solidarnej”. Nawiązuje on do preambuły do 21 Tez Samorządowych podpisanych 4 czerwca 2019 roku, w 30. rocznicę czerwcowych wyborów przez samorządowców różnego szczebla z całej Polski. Debata zorganizowana w ramach tegorocznych obchodów Święta Wolności i Praw Obywatelskich była okazją do omówienia aktualnej kondycji samorządów i poczynienia zobowiązań na kolejne lata.

  Kulminacyjnym punktem obchodów było upamiętnienie narodzin polskiej demokracji, które odbyło na placu Solidarności. W uroczystości wzięli udział uczestnicy wydarzeń historycznych z Lechem Wałęsą, prezydentem RP na czele oraz przedstawiciele władz państwa, parlamentu i samorządu, w tym m.in. Marszałek Marek Woźniak.

  W ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich do Gdańska przyjechało też ponad 200 organizacji pozarządowych z całego kraju, które przybliżyły uczestnikom wydarzenia działalność trzeciego sektora.


  Galeria zdjęć: