trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek o działaniach samorządu województwa wobec pandemii COVID-19

  *Marszałek Woźniak poinformował o działaniach Samorządu Województwa Wielkopolskiego związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19. Obecnie w marszałkowskich placówkach ochrony zdrowia na terenie regionu przygotowanych jest 900 łóżek covidowych. W ramach tej liczby 200 stanowią miejsca w izolatoriach. „Czerwonych” łóżek dla osób chorujących na COVID-19 jest 700, z czego obecnie (stan na 12.11 br.) wykorzystuje się 390 miejsc. Działa 45 miejsc OIOM-owskich, przy zajętości na poziomie 18 łóżek. Miejsca covidowskie wyodrębnione są już w 14 z 18 wojewódzkich SP ZOZ, a ich liczba ciągle wzrasta. *

  Marszałek poinformował, że w wyniku rozpoczętego w kwietniu tego roku postępowania Samorząd Województwa Wielkopolskiego zakupił 138 respiratorów, w tym 10 transportowych. 100 sztuk sprzętu trafiło do szpitali powiatowych w Wielkopolsce, pozostałe wspierają pracę szpitali wojewódzkich. Marszałek zauważył, że wiosną decyzja ta mogła wydawać się nieco na wyrost, jednak obecnie respiratory te są niezbędne. Ponadto są dobrej klasy i pochodzą z pewnego źródła.

  Obecnie czekamy na rozstrzygniecie przetargu na zakup 16 karetek, które wzmocnią system transportu chorych w tym trudnym czasie.

  Od czasu wybuchu pandemii Samorząd Województwa Wielkopolskiego za ponad 33 mln zł zakupił środki ochrony osobistej, w tym setki tysięcy maseczek chirurgicznych, przyłbic i rękawic - tych ostatnich było ponad pół miliona sztuk. Ogólnie marszałkowskie wsparcie trafiło do 47 szpitali powiatowych i wojewódzkich.

  Marszałek poinformował również, że Stowarzyszenie Metropolia Poznań wystąpiło z wnioskiem, by 11,5 mln zł, które były przeznaczone na inny cel, skierować do walki z COVID-19. „Jesteśmy gotowi te pieniądze wykorzystać na zakup sprzętu medycznego i rozdysponować w szpitalach metropolii poznańskiej. To będzie się działo w najbliższych tygodniach” – dodał Marszałek Marek Woźniak.


  Galeria zdjęć: