trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Marek Woźniak uczcił w Warszawie 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919

  Dziś Marszałek Marek Woźniak złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Powązkach. Towarzyszył mu Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. 

  - Co roku, 28 grudnia, staramy się być w Warszawie i świętować kolejną rocznicę wybuchu naszego zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uważamy, że nasza obecność tu – w stolicy – jest integralną częścią obchodów, ponieważ to powstanie przyniosło niezwykle ważny efekt dla odradzającej się Polski. Przyłączyło tereny Polski zachodniej do odradzającej się ojczyzny i wzmocniło jej potencjał. Pamiętamy, że rok 2020 jest także rokiem stulecia Bitwy Warszawskiej, w której swój udział mieli Wielkopolanie – powiedział w Warszawie Marszałek Marek Woźniak. 

  Nazajutrz po ceremonii poznańskiej, celebrowanej 27 grudnia dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania, tradycyjnie 28 grudnia o godz. 11.30 Marszałek Woźniak razem m.in. z Wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem, Jackiem Bogusławskim, Członkiem ZWW oraz Tadeuszem Musiałem, Prezesem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tam też Marszałek wpisał się do pamiątkowej księgi: „W hołdzie Nieznanemu Żołnierzowi w 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. A o godz. 12.30 poznańska delegacja udała się na Powązki, by oddać hołd bohaterom walk przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich. Marszałek Woźniak złożył także kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na Łączce, gdzie spoczywają szczątki zamordowanych przez UB żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1948-55.  
  W tym roku wspólne obchody kolejnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przeniosły się do internetu. Jedną z propozycji jest pierwszy pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny w reż. Tadeusza Litowczenki oraz Dominiki Wójcik-Skolimowskiej pt. „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Jego premiera odbyła się 27 grudnia na stronie 27grudnia.pl. Obraz będzie można oglądać do 8 stycznia na tej stronie w zakładce „102. rocznica – obchody”. Link do filmu poza serwisem 27grudnia.pl  można pobrać ze strony umww.pl oraz @fanpage’u 27 grudnia-Powstanie Wielkopolskie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego miał swój udział w powstaniu dokumentu, dofinansowując jego produkcję.  


  Więcej informacji o poznańskich obchodach rocznicowych, towarzyszącej im wystawie przy wejściu do budynku UMWW pn.  „Dzieci w Powstaniu” i o filmie „Zwycięstwo…” można znaleźć na stronie 27grudnia.pl oraz @fanpage’u 27 grudnia-Powstanie Wielkopolskie.   


  Galeria zdjęć: