trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Marek Woźniak spotkał się z Arndtem Freytagem von Loringhovenem, Ambasadorem Niemiec

    *9 października br., niecały miesiąc po rozpoczęciu misji dyplomatycznej w Polsce, Arndt Freytag von Loringhoven, nowy Ambasador RFN w RP spotkał się z Marszałkiem Markiem Woźniakiem.*

    Panowie rozmawiali o bogatym dorobku wieloletniej współpracy wielkopolsko-niemieckiej, doświadczeniach w ramach partnerstw dwustronnych oraz o wspólnych planach na przyszłość. Marszałek przedstawił Ambasadorowi m.in. kondycję gospodarczą Wielkopolski oraz bieżącą sytuację związaną z walką ze skutkami epidemii. Zaznaczył, że pomimo silnych atutów Wielkopolski takich, jak przedsiębiorczość, bogate tradycje handlowe i biznesowe, dobrze wykształcone kadry, atrakcyjne otoczenie biznesowe, nowoczesne zaplecze naukowo-badawcze, dogodne położenie i dobre połączenia komunikacyjne, stoimy przed bezprecedensowymi wyzwaniami dla regionu i Europy. Nawiązał przy tym do pespektyw przyszłej polityki unijnej i budżetu, który szczególnie teraz, w warunkach narastającego kryzysu gospodarczego, będzie dla Wielkopolski szczególnie trudny.
    Marszałek Woźniak odniósł się do dwóch jubileuszy: 20-letniej współpracy Wielkopolski z landami niemieckimi oraz 30-lecia ponownego zjednoczenia Niemiec, wskazał, iż pamięć o przeszłości i trudna historia powinny pomóc wyciągać wnioski, jak budować przyszłość opartą na partnerstwie i przyjaźni. Zauważył, że niemiecki komponent w rozwoju Wielkopolski jest dziś bardzo ważny. Dlatego w kontekście naszych relacji z zachodnim sąsiadem chcemy promować działania naszych regionów tak, aby Europa była nadal konkurencyjna w skali świata. Stawiamy na gospodarkę, przemysł 4.0, społeczność rozwijającą się w oparciu o wiedzę. Wskazał też nowy, przyszłościowy obszar współpracy, jakim są technologie wodorowe. Właśnie na tej płaszczyźnie Wielkopolska chce czerpać z doświadczeń, które posiadają Hesja i Dolna Saksonia.
    Przypomnijmy: współpraca wielkopolsko-niemieckich Jednostek Samorządu Terytorialnego liczy łącznie 153 partnerstw. Województwo Wielkopolskie podpisało umowy partnerskie z niemieckimi krajami związkowymi Brandenburgią, Dolną Saksonią i Hesją. Województwo Wielkopolskie współpracuje również z dwunastoma pozostałymi członkami wspólnej polsko-niemieckiego inicjatywy „Partnerstwo Odry”.


    Galeria zdjęć: