trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Lotnisko Ławica wykorzystuje energię ze słońca dzięki marszałkowskiemu wsparciu. W planach wodór

  Siedem tysięcy modułów, o łącznej długości instalacji elektrycznych 23 razy większej niż wysokość Burdż Chalifa, najwyższego budynku świata, składa się na farmę fotowoltaiczną o mocy 4 MW, która została niedawno uruchomiona na terenie Portu Lotniczego Poznań – Ławica. – To znaczna produkcja zielonego prądu – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 

  Lotnisko w stolicy Wielkopolski zrealizowało projekt „Poprawa efektywności energetycznej Portu Lotniczego Poznań-Ławica w oparciu o własną zieloną energię”. Inwestycja o wartości 20 mln zł uzyskała wsparcie w wysokości 6,8 mln zł z marszałkowskich funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. 2 kwietnia 2024 roku inwestycja została podsumowana. Władze lotniska oraz województwa i miasta zaprezentowały też plany na przyszłość. 

  -  Ta realizacja i plany lotniska wpisują się  w ideę Wielkopolskiej  Doliny Wodorowej. To innowacyjne podejście. W przyszłości będzie tutaj mógł powstawać zielony wodór, który będzie wykorzystywany jako źródło prądu, ale też jako potencjalne źródło napędu dla pojazdów nie tylko lotniskowych – zaznaczył Marszałek Marek Woźniak. 

  - To unikalne przedsięwzięcie, pierwszy raz zrealizowane w obszarze funkcjonalnym lotniska – zaznacza Grzegorz Bykowski, Wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Poznań – Ławica, który poinformował również, że w ramach projektu został zakupiony specjalistyczny pojazd elektryczny z zabudową warsztatową, który będzie służył  do bieżącej obsługi serwisowej. 

  Przedsięwzięcie wpisuje się w działania zmierzające do redukcji śladu węglowego i ochrony środowiska naturalnego. To także wymierne korzyści ekonomiczne dla lotniska, dla którego zużycie energii elektrycznej znaczący element funkcjonowania. 

  Lotnisko przygotowało również opracowanie „System produkujący zielony wodór z farmy fotowoltaicznej, magazynujący go i wykorzystującej w lokalnej stacji tankowania wodorem”.  W planach jest wielkoskalowa farma fotowoltaiczna o mocy nawet 50 MW, z zastosowaniem elektrolizera o mocy do 17 MW, z perspektywą produkcji wodoru pomiędzy 200 - 700 ton. 

  - To się opłaca również środowiskowo, ponieważ robimy następny krok w kierunku obniżenia emisji CO2. Cieszę się, bo to kolejny projekt z zakresu ekologii realizowany we współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego – powiedział Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania. 

  Przypomnijmy, że struktura właścicielska lotniska w stolicy Wielkopolski przedstawia się następująco:  Polskie Porty Lotnicze S.A.- 39%, Miasto Poznań - 37%, Województwo Wielkopolskie - 24%. 


  Galeria zdjęć: