trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek inauguruje samorządowy Program "Kulisy Kultury”

  Marszałek Marek Woźniak zainaugurował dziś nasz nowy, samorządowy program pn. „Kulisy kultury”.  Pierwsi beneficjenci – a są nimi wielkopolskie gminy – podpisali  umowy z Marszałkiem na dofinansowanie inwestycji w lokalnych centrach i ośrodkach kultury.

  Gminy Ryczywół, Kołaczkowo, Grodzisk Wielkopolski, Grabów nad Prosną i  Rydzyna otrzymały w sumie ponad 350 tysięcy złotych.

  - Na program Kulisy Kultury, który zaplanowaliśmy w tym roku budżetowym, mamy w sumie przeznaczone 3 mln złotych. Trafią one do samorządów lokalnych na poprawę warunków funkcjonowania centrów kultury czy bibliotek publicznych. Przy nierzadko ograniczonych budżetach, inwestycje związane z kulturą czekają czasami długimi latami, aby znalazło się na nią odpowiednie zasilenie finansowe. Tymczasem jest taki moment, kiedy prace remontowe i modernizacyjne po prostu trzeba zrealizować. I to jest możliwe, jeśli zsumujemy środki finansowe gminne i województwa – temu właśnie służy  program "Kulisy Kultury". Dofinansowujemy 50 procent inwestycji do wartości 100 tys. złotych – mówi Marszałek Marek Woźniak. - Program planujemy kontynuować. Tegoroczna, 3-milionowa kwota, jest pilotażowa. Jeśli samorządy pokażą nam, że mają większe potrzeby, przeznaczymy więcej pieniędzy, ponieważ zależy nam na tym, aby kultura wielkopolska miała właściwe warunki funkcjonowania, żeby jej odbiorcy i wykonawcy mieli pełen komfort: właściwe warunku powinny być w budynku i na widowni, na scenie i w kulisach.

  Gmina Ryczywół otrzyma dofinansowanie w wysokości  90 tys. złotych na realizację projektu pn. „Prace remontowe w budynku GOK wraz z zakupem wyposażenia”, gmina Kołaczkowo na projekt pn. „Wymiana pieca w GOK w Kołaczkowie, w tym opracowanie dokumentacji projektowej” 80 tys. złotych, Grodzisk Wielkopolski 74 tys. złotych na projekt pn. „Remont sceny wraz z zapleczem w budynku CK Rondo w Grodzisku Wielkopolskim”, Miasto i Gmina Grabów nad Prosną na dofinansowanie realizacji projektu pn. „Kultura od NOWA w Grabowie nad Prosną – nowoczesne i funkcjonalne zaplecze kuchenno-sanitarne” otrzyma 58 tys. złotych, a Miasto i Gmina Rydzyna 50 tys. złotych na projekt pn. „Poprawa infrastruktury Rydzyńskiego Ośrodka Kultury”.

  Pomysłodawcą programu „Kulisy Kultury” jest radny Henryk Szopiński, Przewodniczący Komisji Kultury w wielkopolskim sejmiku, który – inspirując się samorządowym programem „Szatnia na medal”, wspierającym obiekty sportowe w małych ośrodkach – zaproponował podobną pomoc finansową dla gmin w zakresie inwestycji w obiekty kulturalne.

  „Kulisy Kultury”, które mają być programem wieloletnim, przyjęli wojewódzcy radni 19 lipca 2021 roku. Do programu zakwalifikowało się w sumie 53 projekty, na realizację których Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy w tym roku ze swego budżetu 3 mln złotych.

  Fot. Dawid Tatarkiewicz