trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Krotoszyn z Centrum Kształcenia Sumo

  – Mamy nadzieję, że takie miejsce pozwoli nam wzmocnić relację z Japonią – tak o powstającym właśnie w Krotoszynie Europejskim Centrum Szkolenia Sumo i Japońskich Sportów Walki mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 20 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek oraz Burmistrz Krotoszyna podpisali umowę na dofinansowanie budowy obiektu. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekaże na ten cel 375 tys. zł.

  To pierwszy taki ośrodek w Polsce. Będzie w nim można trenować nie tylko sumo, ale także inne japońskie sztuki walki – judo, karate, aikido, kendo oraz ju-jitsu. W ośrodku, zlokalizowanym u zbiegu ul. Sportowej i Spartańskiej w Krotoszynie, planuje się również organizację zgrupowań kadr narodowych, seminariów trenerskich i sędziowskich.

  Inwestycja jest odpowiedzią na lokalne zapotrzebowanie, ponieważ w Krotoszynie środowisko sumo jest bardzo aktywne. Chcemy tu stworzyć namiastkę Japonii, a tym samym podkreślić dobre relacje Krotoszyna z Okinoshimą, która jest kolebką sumo. Wielu japońskich ambasadorów odwiedza Krotoszyn – mamy nadzieję, że takie miejsce pozwoli nam wzmocnić naszą relację z Japonią, której celem jest również budowanie współpracy gospodarczej. Japończycy z pewnością docenią takie miejsce. Z mojego punktu widzenia to będzie też atrakcja w Wielkopolsce dla miłośników Japonii czy japońskich sportów walki – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  Krotoszyn nazywany jest polską stolicą sumo. Centrum, które powstaje w naszym mieście, będzie jedynym tego typu obiektem w Polsce, a może i w Europie. Takie inwestycje realizowane są tylko w Japonii. Obiekt będzie służyć naszym sumokom, którzy zyskają profesjonalną arenę walki – zaznacza Franciszek Marszałek, Burmistrz Krotoszyna.

  Inwestycja obejmuje budowę glinianej areny (tzw. Dohyo) do walk sumo z zadaszeniem na konstrukcji drewnianej w tradycyjnej japońskiej czterospadowej formie dachu łamanego. Obiekt będzie posiadał również bramę Torii o drewnianej konstrukcji. Certyfikować go będą przedstawiciele japońskiego miasta Okinoshima  – to miasto partnerskie Krotoszyna. Nad przebiegiem prac czuwać będzie także Towarzystwo Atletyczne Rozum we współpracy z Polskim Związkiem Sumo.

  Koszt budowy obiektu to ok. 400 tys. zł, z czego 375 tys. zł to dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

  Warto wspomnieć, że Krotoszyn będzie organizatorem Mistrzostw Świata w Sumo w 2024 roku.

  Inicjatywy dotyczące sumo w Krotoszynie wcześniej były już wspierane finansowo przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 2022 roku Europejska Federacja Sumo otrzymała 50 tys. zł na organizację Mistrzostw Europy Młodzieżowców U21, U23 w Sumo, w 2018 roku Towarzystwo Atletyczne Rozum otrzymało z budżetu województwa z kolei 3,3 tys. zł na przygotowanie Pucharu Europy w Sumo.


  Galeria zdjęć: