trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Kamień milowy na budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego

    26 czerwca została zawieszona wiecha na najwyższym punkcie konstrukcyjnym nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. Oznacza to, że roboty konstrukcyjne zostały zakończone, a budynki zyskały kształt i rozmiary przewidziane w projekcie budowlanym. - To wyjątkowe miejsce, które będzie opowiadać historię zwycięskiego zrywu Wielkopolan i przekazywać ją kolejnym pokoleniom – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Zawieszenie wiechy to jeden z najstarszych i najważniejszych zwyczajów budowlanych w Polsce. To symboliczny moment zwieńczenia stanu surowego obiektu, gdy na najwyższym punkcie konstrukcji dachu staje ostatni element (u nas na wysokości dokładnie 20,65 m od poziomu terenu). Tradycja ta jest wyrazem podziękowania dla cieśli oraz wszystkich pracowników budowy odpowiedzialnych za ciężkie prace konstrukcyjne. To także symboliczne życzenie pomyślności dla przyszłego gmachu.

    - Każda wielka inwestycja ma swój symboliczny moment. Dziś jest nim tradycyjna wiecha, która zawisła na budowie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. To wyjątkowe miejsce, które będzie opowiadać historię zwycięskiego zrywu Wielkopolan i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w budowę. Regularnie odwiedzam plac budowy i z satysfakcją obserwuję kolejne etapy prac. Jestem pełen uznania dla profesjonalizmu i zaangażowania wszystkich, którzy współtworzą to przedsięwzięcie. Już dziś nowy gmach robi ogromne wrażenie. Dziękuję również samorządom z całej Wielkopolski za wsparcie i współpracę. Dzięki Wam budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest autentycznie wspólną sprawą wszystkich Wielkopolan – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Przed Muzeum wiele zadań związanych zarówno z wykańczaniem budynków w zakresie architektury, jak i nasycaniem ich technologiami zapewniającymi prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Proces ten zresztą już trwa – w podziemiach muzeum, gdzie prace konstrukcyjne zakończyły się wiele miesięcy temu, układane są dziś posadzki oraz rozprowadzane instalacje, które w przyszłości zasilą m.in. gabloty muzealne.

    Kluczowe parametry inwestycji:

    • Konstrukcja: 4 budynki naziemne (najwyższy ma ponad 20 metrów wysokości) oraz rozbudowana część podziemna.
    • Fundamenty i część podziemna: budowla schodzi ponad 12 metrów w głąb ziemi; cały obiekt posadowiony jest na ponad 500 palach zakotwionych na głębokości aż 22 metrów.

    Do końca roku elewacje budynków będą sukcesywnie pokrywane kamieniem stanowiącym docelowe wykończenie. W najbliższym czasie pojawią się również elementy stolarki i fasad szklanych.

    Analogicznie do zaawansowanych robót na kondygnacjach dolnych, do końca roku na wszystkich poziomach prowadzone będą intensywne prace instalacyjne oraz wykończeniowe.

    Muzeum czeka na moment, w którym możliwe będzie rozstrzygnięcie przetargu na wystawę stałą. Gdy to nastąpi, ruszą prace w części podziemnej, gdzie powstaną wszelkiego rodzaju elementy scenograficzne, zabudowy gablot oraz specjalistyczne oświetlenie wystawowe. Późną jesienią wykonawca przystąpi do prac związanych z zagospodarowaniem terenu, czyli urządzaniem zieleni w naszym muzealnym parku.

    Przygotowania do otwarcia: Wielki proces konserwacji

    Warto zauważyć, że równolegle z postępami stricte budowlanymi, w ramach przygotowań do otwarcia nowej siedziby, rozpoczyna się proces konserwacji muzealiów. Wszystko po to, aby w uroczystym momencie inauguracji eksponaty prezentowały się jak najlepiej i w pełni oddawały ducha epoki.

    Realizacja tak ogromnego zadania jest możliwa także dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu społecznemu – wszystkich tych, którzy zdecydowali się na zakup naszych specjalnych pamiątkowych cegiełek z wizerunkami bohaterów Powstania. Te dodatkowe środki – do tej pory już 560 tysięcy złotych – pozwalają na bieżąco zwiększać skalę działań konserwatorskich i dbać o najdrobniejsze detale przyszłej ekspozycji.

    Do tego wielkiego dzieła dołożyły się także poszczególne samorządy naszego województwa, czyniąc budowę muzeum autentycznie wspólną sprawą wszystkich Wielkopolan. Łączny wkład miast, powiatów i gmin Wielkopolski wynosi obecnie ponad milion złotych. Należy także pamiętać, że inwestycję zapoczątkowało miasto Poznań, które na prace projektowe w latach 2017–2022 zagwarantowało około 6 mln złotych.

    Główne finansowanie całej inwestycji jest zapewnione dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego – łącznie organizatorzy Muzeum zapewniają środki w kwocie ponad 400 mln zł.

    Plany na inaugurację

    Równolegle muzeum przygotowuje już kompleksową ofertę kulturalną, która zostanie uruchomiona w momencie, kiedy zakończą się prace na wystawie stałej.

    Otwarcie nowej siedziby planowane jest w 2028 roku – dokładnie w 110. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

     

    Data publikacji: 2026-06-26

    Galeria zdjęć: