26 czerwca została zawieszona wiecha na najwyższym punkcie konstrukcyjnym nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. Oznacza to, że roboty konstrukcyjne zostały zakończone, a budynki zyskały kształt i rozmiary przewidziane w projekcie budowlanym. - To wyjątkowe miejsce, które będzie opowiadać historię zwycięskiego zrywu Wielkopolan i przekazywać ją kolejnym pokoleniom – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Zawieszenie wiechy to jeden z najstarszych i najważniejszych zwyczajów budowlanych w Polsce. To symboliczny moment zwieńczenia stanu surowego obiektu, gdy na najwyższym punkcie konstrukcji dachu staje ostatni element (u nas na wysokości dokładnie 20,65 m od poziomu terenu). Tradycja ta jest wyrazem podziękowania dla cieśli oraz wszystkich pracowników budowy odpowiedzialnych za ciężkie prace konstrukcyjne. To także symboliczne życzenie pomyślności dla przyszłego gmachu.
- Każda wielka inwestycja ma swój symboliczny moment. Dziś jest nim tradycyjna wiecha, która zawisła na budowie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. To wyjątkowe miejsce, które będzie opowiadać historię zwycięskiego zrywu Wielkopolan i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w budowę. Regularnie odwiedzam plac budowy i z satysfakcją obserwuję kolejne etapy prac. Jestem pełen uznania dla profesjonalizmu i zaangażowania wszystkich, którzy współtworzą to przedsięwzięcie. Już dziś nowy gmach robi ogromne wrażenie. Dziękuję również samorządom z całej Wielkopolski za wsparcie i współpracę. Dzięki Wam budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest autentycznie wspólną sprawą wszystkich Wielkopolan – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Przed Muzeum wiele zadań związanych zarówno z wykańczaniem budynków w zakresie architektury, jak i nasycaniem ich technologiami zapewniającymi prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Proces ten zresztą już trwa – w podziemiach muzeum, gdzie prace konstrukcyjne zakończyły się wiele miesięcy temu, układane są dziś posadzki oraz rozprowadzane instalacje, które w przyszłości zasilą m.in. gabloty muzealne.
Kluczowe parametry inwestycji:
Do końca roku elewacje budynków będą sukcesywnie pokrywane kamieniem stanowiącym docelowe wykończenie. W najbliższym czasie pojawią się również elementy stolarki i fasad szklanych.
Analogicznie do zaawansowanych robót na kondygnacjach dolnych, do końca roku na wszystkich poziomach prowadzone będą intensywne prace instalacyjne oraz wykończeniowe.
Muzeum czeka na moment, w którym możliwe będzie rozstrzygnięcie przetargu na wystawę stałą. Gdy to nastąpi, ruszą prace w części podziemnej, gdzie powstaną wszelkiego rodzaju elementy scenograficzne, zabudowy gablot oraz specjalistyczne oświetlenie wystawowe. Późną jesienią wykonawca przystąpi do prac związanych z zagospodarowaniem terenu, czyli urządzaniem zieleni w naszym muzealnym parku.
Przygotowania do otwarcia: Wielki proces konserwacji
Warto zauważyć, że równolegle z postępami stricte budowlanymi, w ramach przygotowań do otwarcia nowej siedziby, rozpoczyna się proces konserwacji muzealiów. Wszystko po to, aby w uroczystym momencie inauguracji eksponaty prezentowały się jak najlepiej i w pełni oddawały ducha epoki.
Realizacja tak ogromnego zadania jest możliwa także dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu społecznemu – wszystkich tych, którzy zdecydowali się na zakup naszych specjalnych pamiątkowych cegiełek z wizerunkami bohaterów Powstania. Te dodatkowe środki – do tej pory już 560 tysięcy złotych – pozwalają na bieżąco zwiększać skalę działań konserwatorskich i dbać o najdrobniejsze detale przyszłej ekspozycji.
Do tego wielkiego dzieła dołożyły się także poszczególne samorządy naszego województwa, czyniąc budowę muzeum autentycznie wspólną sprawą wszystkich Wielkopolan. Łączny wkład miast, powiatów i gmin Wielkopolski wynosi obecnie ponad milion złotych. Należy także pamiętać, że inwestycję zapoczątkowało miasto Poznań, które na prace projektowe w latach 2017–2022 zagwarantowało około 6 mln złotych.
Główne finansowanie całej inwestycji jest zapewnione dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego – łącznie organizatorzy Muzeum zapewniają środki w kwocie ponad 400 mln zł.
Plany na inaugurację
Równolegle muzeum przygotowuje już kompleksową ofertę kulturalną, która zostanie uruchomiona w momencie, kiedy zakończą się prace na wystawie stałej.
Otwarcie nowej siedziby planowane jest w 2028 roku – dokładnie w 110. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...