trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

JAK ZBUDOWAĆ NOWOCZESNĄ PROTEZĘ

    Jak buduje się nowoczesne bioniczne protezy stóp? O używanych do tego materiałach, skomplikowanej produkcji, prototypach i badaniach w laboratoriach dyskutowali 15 września radni z sejmikowej Komisji Gospodarki, którzy odwiedzili poznańską firmę ENforce Medical Technologies.

    Dyrektor Adam Gramala opowiedział o historii przedsiębiorstwa (zatrudniającego obecnie 20 osób), o wspólnych badaniach polskich inżynierów, fizjoterapeutów i lekarzy, o współpracy ze Szpitalem Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym imienia Wiktora Degi w Poznaniu i o problemach, z jakimi borykają się pacjenci po amputacjach w Polsce.

    Co roku w naszym kraju niemal 10 tys. osób traci nogę (z powodu wypadków, chorób itp.) i wiele z nich ma duże problemy, by uzbierać kilkadziesiąt tysięcy złotych na protezę umożliwiającą powrót do normalnej aktywności. Innowacyjne rozwiązanie z Poznania zakłada (poza produkcją protez) stworzenie wojewódzkiego lub ogólnopolskiego programu, skupiającego szpitale, PFRON, samorządy – co umożliwiłoby szybką pomoc pacjentom i udaną ich rehabilitację po amputacji.

    Ponadto radni zaopiniowali pozytywnie kilka wniosków o zmiany w tegorocznym budżecie województwa.


    Galeria zdjęć: