trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Izabelle wręczone. Muzealnicy nagrodzeni przez Marszałka

  Grand Prix w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2023” w poszczególnych kategoriach trafiły do Muzeum Narodowego w Poznaniu za organizację wystawy  japońskiego projektanta Kenya Hary, Muzeum Okręgowego w Lesznie za działania edukacyjne inspirowane postacią Jana Jonstona, z kolei Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zostało nagrodzone za książkę poświęconą prof. Józefowi Kostrzewskiemu. Muzeum w Szreniawie zdobyło tym razem Grand Prix dwukrotnie – za akcję promocyjną z okazji 50-lecia samochodu rolniczego Tarpan oraz prace konserwatorsko-restauratorskie przy secesyjnej, fajansowo-marmurowej ladzie sklepowej z pocz. XX w. Nagrody wręczył 24 maja 2024 roku w pałacu Lewkowie Marszałek Marek Woźniak, patron honorowy inicjatywy.

  – Nagrody to dowód na to, że w Wielkopolsce są wydarzenia, publikacje, dorobek naukowy, który warto zauważyć i docenić. Wszystkim gratuluję dokonań, a szczególnie nagrodzonym i laureatom. Chcę podkreślić, że nie w każdej kategorii przyznaliśmy nagrodę, co świadczy o jej marce. Oceny w ramach nagrody dokonują eksperci spoza Wielkopolski, tym bardziej jest ona obiektywna. Poza tym jej wnikliwość jest wyraźna. To cieszy i dobrze rokuje na przyszłość – mówił podczas gali Marszałek Marek Woźniak.

  Marszałek docenił również stale rozbudowującą się ofertę wszystkich muzeów w regionie.

  – Spotkanie wielkopolskich muzealników, podobnie jak w poprzednich edycjach nagrody, odbywa się w pięknym miejscu, tym razem w pałacu Lewkowie, z którego jesteśmy dumni. Kultura w Wielkopolsce ma swoje miejsce. W niedługim czasie wszystkie nasze instytucje kultury, bardzo często zabytkowe i wiekowe, przejdą modernizację i remonty, co się im należało. Cieszę się, że poza przedstawicielami instytucji marszałkowskich, są z nami dzisiaj przedstawiciele innych muzeów, tych państwowych i tych mniejszych, samorządowych. Tym muzeom jest trudniej wykreować coś interesującego i spektakularnego, a jednak im się udaje.

  Podczas uroczystej gali wręczenia nagród i wyróżnień w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2023” uhonorowane zostały inicjatywy muzealne, spośród 60 zgłoszonych aplikacji w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje. Nagrody i wyróżnienia trafiły też do muzealników z Koszut, Kępna, Leszna, Konina, Szamotuł, Trzcianki, Rogalina, Śremu, Kościana i na Lednicę.

  Nagroda specjalna została przyznana dr. Janowi Maćkowiakowi – od 2021 roku dyrektorowi Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, byłemu Prezesowi Zarządu Fundacji Muzeów Wielkopolskich.  

  Organizatorami konkursu o nagrodę Izabelli są Fundacja Muzeów Wielkopolskich oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera przedsięwzięcie także finansowo. Tytułowa nagroda w konkursie inspirowana jest postacią Izabeli Czartoryskiej.

  Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy, gdzie odbyła się piątkowa gala, jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego.